Naukowcy z PB przeprowadzą kompleksowe badania jodły pospolitej w Puszczy Białowieskiej

Widok na plantację zachowawczą autochtonicznej jodły pospolitej z wysokości lotu ptaka. Fot. Konrad Wilamowski/ PB
Widok na plantację zachowawczą autochtonicznej jodły pospolitej z wysokości lotu ptaka. Fot. Konrad Wilamowski/ PB

Kompleksowe badania jodły pospolitej w Puszczy Białowieskiej, a także utworzenie plantacji nasiennej - zakłada nowy projekt naukowców z Politechniki Białostockiej. Ma pozwolić on na zachowanie rodzimej populacji jodły.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, będzie realizował Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej we współpracy z prof. Justyną Nowakowską z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak podaje w komunikacie Politechnika Białostocka, jodła pospolita w Puszczy Białowieskiej "w wyniku zmian klimatycznych w czasie Małej Epoki Lodowcowej straciła dogodne warunki do naturalnego rozwoju na tym terenie". Zdaniem naukowców, populacja jodły drastycznie zmniejszyła się także przez wypieranie jej przez inny gatunek, świerk pospolity. "Obecnie, gdy obserwujemy wycofywanie się świerka z naszych lasów, to właśnie jodła pospolita może mieć szansę na sukces" - ocenia uczelnia.

Na terenie Puszczy Białowieskiej jedyne zachowane w tym obszarze stanowisko autochtonicznej jodły znajduje się po stronie białoruskiej - informuje Politechnika Białostocka. Uczelnia podała też, że dzięki inicjatywie profesora Adolfa Korczyka udało się stworzyć plantację zachowawczą autochtonicznej jodły w polskiej części Puszczy w Nadleśnictwie Hajnówka. Plantacja ta jest jednym z podstawowych obiektów badawczych w ramach obecnie prowadzonego projektu.

"Celem projektu jest stworzenie plantacji nasiennej jodły, co zagwarantuje zachowanie puli genowej autochtonicznej jodły pospolitej i pozwoli na utworzenie unikalnej bazy nasiennej niezbędnej w efektywnej hodowli lasu" - mówi cytowany w komunikacie uczelni kierownik projektu, Kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB dr inż. Aleh Marozau.

Dr inż. Aleh Marozau prof. PB - Kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Fot. materiały prasowe.
Dr inż. Aleh Marozau prof. PB - Kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Fot. Dariusz Piekut/ PB.

W ramach projektu będą prowadzone badania fenotypowe, chemotaksonomiczne i genetyczne jodły pospolitej w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy wyselekcjonują najlepsze okazy jodły, które znajdą się na utworzonej plantacji nasiennej. Jak podkreśla uczelnia, plantacja będzie swego rodzaju bankiem najbardziej cennych pod względem genetycznym nasion w warunkach ex-situ, co pozwoli ocalić zasoby jodły.

Hodowla podkładek przyszłych szczepień najlepszych okazów jodły pospolitej. Fot. Konrad Wilamowski PB
Hodowla podkładek przyszłych szczepień najlepszych okazów jodły pospolitej. Fot. Konrad Wilamowski/ PB

Projekt będzie realizowany przez trzy lata; obecnie poszukiwany jest teren na plantację oraz prowadzone są prace szkółkarskie. "Kluczowe jest dopasowanie powierzchni plantacji do wymagań ekologicznych tego gatunku drzewa i przygotowanie w odpowiedniej ilości dobrej jakości szczepów prototypów drzew doborowych" - podała politechnika.

Produkowanie materiału sadzeniowego autochtonicznej jodły pospolitej w szkółce Nadleśnictwa Hajnówka. Fot. Konrad Wilamowski.
Produkowanie materiału sadzeniowego autochtonicznej jodły pospolitej w szkółce Nadleśnictwa Hajnówka. Fot. Konrad Wilamowski/ PB

Naukowcy na projekt "Ocena selekcyjna, chemotaksonomiczna i genetyczna jodły pospolitej (Abies alba Mill.) w drzewostanach nieznanego pochodzenia oraz na rodowej plantacji zachowawczej z rezerwatu +Tisovik+ w celu stworzenia bazy nasiennej dla Puszczy Białowieskiej" otrzymali 1,7 mln zł dofinansowania z Lasów Państwowych.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  dr inż. Marta Kolonko-Adamska. Fot. Politechnika Wrocławska

    Wrocław/ Badania biochemiczne nad rolą oblin w jamie ustnej i układzie trawiennym

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Mysłajek: obniżenie statusu ochronnego wilków sprawi, że będzie można do nich strzelać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera