Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
24.07.2023 aktualizacja 24.07.2023

Na Majorce znaleziono szkielet nieznanego gada sprzed 270 mln lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nieznany nauce gad został odkryty na hiszpańskiej wyspie Majorka przez paleontologów z Balearów i Katalonii. Z analizy skamieliny szkieletu zwierzęcia wynika, że żyło ono 270 mln lat temu.

Wyniki badań opublikowano w naukowym piśmie “Paper in Paleontology”. Autorzy studium określili stan skamieliny na bardzo dobry. “Jak na swój wiek, jest ona w bardzo dobrym stanie” - sprecyzowali.

Według paleontologów znaleziony szkielet należał do bliżej nieokreślonego zwierzęcia z grupy gadów o nazwie Captorrinido moradisaurio, które żywiły się roślinami.

Grupa ta żyła pomiędzy 299 a 251 mln lat temu i - jak zaznaczyli hiszpańscy paleontolodzy - nie ma ona dziś na świecie swego przedstawiciela.

Autorzy odkrycia twierdzą, że nieznane zwierzę, o długości 50 cm, było średnich rozmiarów w porównaniu z innymi osobnikami z grupy Captorrinido moradisaurio. Przypomnieli, że niektóre reprezentujące ją gatunki gadów dochodziły do 2 metrów.

Według hiszpańskich paleontologów zarówno nowo odkryty gad, jak i inne gady z grupy Captorrinido moradisaurio zamieszkiwały tereny o klimacie równikowym i tropikalnym, a w porównaniu z innymi roślinożercami lepiej znosiły też tymczasowe okresy suszy.

Badacze wyjaśnili, że nadana odkrytemu zwierzęciu nazwa Tramuntanasaurus odnosi się do Serra de Tramuntana, pasma górskiego na Majorce, gdzie znaleziono skamielinę szkieletu gada.

W skład zespołu paleontologów weszli naukowcy z Balearskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych (Mucbo) oraz Katalońskiego Instytutu Paleontologii im. Miguela Crusafonta (IPC).

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023