35 studentów i doktorantów polonistyk oraz studiów polonoznawczych z całego świata otrzyma stypendium z programu Polonista NAWA. Umożliwia ono ukończenie studiów semestralnych, dwusemestralnych lub pełnych studiów magisterskich – poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Wśród najczęściej wybieranych przez studentów ośrodków znalazły się: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W tegorocznym naborze stypendia otrzymają studenci i doktoranci z Białorusi, Chin, Chorwacji, Serbii, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Włoch i z Turcji.
Wśród stypendystów Polonisty znaleźli się również naukowcy, którzy w ramach programu będą prowadzić projekty badawcze mające na celu upowszechnianie języka polskiego, popularyzowanie studiów i badań polonistycznych oraz polonoznawczych.
W tegorocznej edycji nowością jest to, że o stypendium mogli się starać również naukowcy z Polski. Dzięki temu będą mogli realizować projekty badawcze, dydaktyczne lub dotyczące wspólnych prac nad przygotowaniem wniosków grantowych w zagranicznych ośrodkach akademickich, które prowadzą studia polonistyczne lub polonoznawcze.
W gronie stypendystów znalazło się 13 naukowców z Austrii, Białorusi, Holandii, Ukrainy i z Włoch, którzy będą prowadzić projekty z m.in. językoznawstwa, glottodydaktyki, literatury polskiej, sztuki i historii.
Celem programu Polonista jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Program adresowany jest do studentów i doktorantów z kierunków polonistycznych, polonoznawczych lub programów polskich realizowanych m.in. w ramach studiów slawistycznych (w zakresie języka polskiego, kultury polskiej i wiedzy o Polsce) oraz do naukowców z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja dąży do umocnienia doskonałości naukowej, umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski – jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze.
Nauka w Polsce, Delfina Al Shehabi
del/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.