Historia i kultura

Unikatową starożytną budowlę odkryli archeolodzy z UW w trakcie badań w Albanii

Fot. materiały prasowe UW
Fot. materiały prasowe UW

Unikatową starożytną budowlę, w której - prawdopodobnie - odbywały się ważne uroczystości polityczne i religijne, odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas badań w Albanii. W Czarnogórze z kolei badacze opisali układ murów z czasów hellenistycznych.

Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW (OBA UW) zakończyli w lipcu kampanie wykopaliskowe w Albanii i Czarnogórze - podsumowano w komunikacie na stronie uczelni.

W albańskim Bushati prowadzono badania „nieznanego miasta”, które archeolodzy z UW odkryli pięć lat temu. Jest to rozległy obszar, leżący w pobliżu antycznej Szkodry, otoczony tzw. murami cyklopimi (mur z wielkich, nieobrobionych kamieni). Chociaż jego nazwa dotychczas nie została ustalona, wiadomo, że był to ważny ośrodek miejski.

"Wreszcie światło dzienne ujrzała cała, bardzo duża budowla składająca się z trzech obszernych pomieszczeń i długiego korytarza o wymiarach 20 x 11 m. Sama budowla uległa erozji i częściowo spłynęła po stoku wzgórza, zachowując jednak nienaruszoną formę. Chociaż zachowała się jedynie część fundamentowa, to jednak na szczęście pozostały w większości nienaruszone podłogi, co oznacza, że wzbogaciliśmy się o dość dużą liczbę zabytków. Tym cenniejszych, że pozwalających na datowanie tej budowli. Okazuje się pochodzi ona prawdopodobnie z IV w. p.n.e." - opisali naukowcy na stronie OBA UW.

Prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW wyjaśnił, że wyniki tegorocznych wykopalisk wskazują też na to, iż obszar ten miał dodatkowo charakter religijny. "Większość zabytków stanowią amfory (w tym korynckie) oraz zadziwiająca liczba skyfosów – naczyń do picia wina różnych rozmiarów. Trójdzielny charakter założenia architektonicznego może sugerować, że odkryliśmy unikatową budowlę – prytanejon lub hestiateron, czyli jedną z konstrukcji publicznych, w których powinien płonąć wieczny ogień. Odbywały się w nich ważne ceremonie polityczne i religijne" – powiedział archeolog, cytowany na stronie UW.

Zdaniem badaczy odkrycie jest niecodzienne i zaskakujące, ponieważ może dowodzić, że „nieznane miasto” nie tylko zaplanowano i wybudowano na wzór grecki, ale także, że przynajmniej we wczesnym okresie swojego istnienia miało ono polityczną i organizacyjną strukturę miasta greckiego.

W antycznym Rhizon (Risan) w Czarnogórze odsłonięto z kolei fragmenty monumentalnego portyku rzymskiego. Dotychczas archeolodzy odkryli jego pozostałości o długości 24 m i szerokości 5 m oraz trzony potężnych kolumn o średnicy ponad 50 cm. "Przednia część stylobatu, na którym znajduje się portyk, była starannie obrobiona, co świadczy o tym, że otwierał się on na dużą przestrzeń, prawdopodobnie forum" – zaznaczył prof. Piotr Dyczek.

Poniżej poziomu portyku odkryto mury z czasów hellenistycznych (II wiek p.n.e.). Datowanie tej konstrukcji umożliwiła analiza przyległej do murów dość grubej nawierzchni wykonanej z fragmentów amfor i korków od nich. Ten układ murów dowodzi, że znajdowały się w tym miejscu budowle reprezentacyjne. W kolejnych sezonach wykopaliskowych naukowcy będą analizować, czy są to elementy konstrukcji hellenistycznej agory.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera