Badaczki z Politechniki Łódzkiej stworzyły jadalne opakowania z wytłoków oliwek

Fot. Politechnika Łódzka
Fot. Politechnika Łódzka

Wytłoki z oliwek stanowią podstawę mieszanki do produkcji jadalnych opakowań i naczyń, wynalezionej przez zespół badaczek z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.

Wynalazek opracowany przez zespół badaczek - dr inż. Joannę Grzelczyk, dr inż. Ilonę Gałązkę-Czarnecką i dr inż. Joannę Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej - nosi tytuł: "Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki".

"Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się m.in. wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych" - wyjaśniła kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk.

Zdaniem badaczki opracowana przez naukowczynie z Łodzi technologia stanowi rozwiązanie kilku problemów. Jak zauważyła, na rynku dostępne są już jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkim surowce stanowiące pełnowartościową żywność, podczas gdy na świecie wiele krajów nadal zmaga się z niedożywieniem.

Wytworzone z wytłoków oliwek opakowania i naczynia mogą być zjedzone; są źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jak uczą dotychczasowe doświadczenia z jadalnymi naczyniami, ich smak nie wszystkim odpowiada. W przypadku receptury stworzonej przez badaczki z PŁ nie jest to problemem, bo przedmioty te ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni.

Opakowania mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska i Francja zacieśnia współpracę w edukacji i szkoleniach dla sektora jądrowego

  • Źródło: Adobe Stock

    NASK: rośnie liczba cyberprzestępstw z wykorzystaniem AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera