Włochy/ Doskonale zachowaną głowę z marmuru znaleziono podczas robót w centrum Rzymu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W centrum Rzymu na Piazza Augusto Imperatore odnaleziono podczas prac ziemnych doskonale zachowaną głowę z marmuru - ogłosił w czwartek burmistrz Roberto Gualtieri. Jak dodał, Wieczne Miasto wciąż oddaje "cenne świadectwa swojej przeszłości".

Plac w sercu stolicy Włoch, w rejonie starożytnego Pola Marsowego, powstał za czasów faszystowskiego reżimu Benito Mussoliniego w hołdzie dla cesarza Oktawiana Augusta, którego mauzoleum tam się znajduje.

Także w okresie Cesarstwa Rzymskiego była to jedna z centralnych części miasta i to właśnie tam odnaleziona została podczas robót "przepiękna, nienaruszona głowa z marmuru", jak poinformował burmistrz Gualtieri w mediach społecznościowych. Opublikował zdjęcie znaleziska, na którym widać bardzo dobrze zachowaną rzeźbę, pokrytą częściowo warstwą ziemi.

Jej oczyszczeniem oraz zbadaniem zajęli się archeolodzy i konserwatorzy zabytków.

Kolejnych, zapewne sensacyjnych odkryć należy spodziewać się podczas rozpoczętych w tych dniach prac przy budowie stacji metra na Placu Weneckim. Pamiątki starożytności są znajdowane w Rzymie podczas niemal każdych robót; zarówno w centrum, jak i na budowach osiedli mieszkaniowych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera