Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
06.07.2023 aktualizacja 06.07.2023

Rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W czwartek w Jachrance pod Warszawą rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W wydarzeniu integrującym środowiska polonijne i polskie za granicą weźmie udział 500 uczestników z 40 krajów, w tym Instytut Pamięci Narodowej – poinformował rzecznik instytutu dr Rafał Leśkiewicz.

"W wydarzeniu, które potrwa do 9 lipca udział bierze Instytut Pamięci Narodowej reprezentowany przez Biuro Przystanków Historia IPN, Biuro Nowych Technologii IPN, Archiwum IPN, Wydawnictwo IPN oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN. W wydarzeniu integrującym środowiska polonijne i polskie za granicą weźmie udział blisko 500 uczestników z 40 krajów – nauczycieli, edukatorów, animatorów i wykładowców z polskich placówek oświatowych" - poinformował rzecznik instytutu dr Rafał Leśkiewicz.

"W części merytoryczno-szkoleniowej obrad przewidziano interesujące wykłady, ukazujące m.in. działalność szkolnictwa polskiego za granicą. W bogatym programie znajdzie się miejsce dla warsztatów dydaktycznych, szkoleń metodycznych i paneli dyskusyjnych.

"Biuro Nowych Technologii IPN przygotowało Strefę Nowych Technologii, w której znajdą się gamingowe projekty: +Gra Szyfrów+ o wojnie polsko-bolszewickiej i dokonaniach polskich kryptologów oraz +Szybowcowa '87+ nt. podziemnej Solidarności Walczącej, a także hologramy i materiały edukacyjne (podcasty, quizy, scenariusze lekcji historii) wspierające proces nauczania historii Polski w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Dyrektor biura Magdalena Hajduk nakreśli szerszy kontekst zagadnienia rewolucji technologicznej z perspektywy działalności Instytutu Pamięci Narodowej i zapozna słuchaczy z wynikami badań Instytutu zawartymi w raportach z 2022 i 2023 roku. Zaprezentuje też najważniejsze działania edukacyjne Biura Nowych Technologii IPN - gry edukacyjne i aplikacje, maraton HISTHACK, projekt "Cyfrowi Bohaterowie" oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli - czytamy w informacji prasowej instytutu.

Archiwum IPN zaprezentuje projekt Archiwum Pełne Pamięci oraz wybrane eksponaty z wystawy "Ramię krzep – Ojczyźnie służ" z okazji 135. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce, zaprezentowanej w 2022 r.

Podczas kongresu Biuro Współpracy Międzynarodowej instytutu omówi swoją działalność w ramach projektu "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" oraz reagowania na dyfamacje jako przykładu prowadzenia efektywnej polityki pamięci.

Głównym organizatorem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Współorganizatorami są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Kongres jest imprezą zamkniętą. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023