Rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W czwartek w Jachrance pod Warszawą rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W wydarzeniu integrującym środowiska polonijne i polskie za granicą weźmie udział 500 uczestników z 40 krajów, w tym Instytut Pamięci Narodowej – poinformował rzecznik instytutu dr Rafał Leśkiewicz.

"W wydarzeniu, które potrwa do 9 lipca udział bierze Instytut Pamięci Narodowej reprezentowany przez Biuro Przystanków Historia IPN, Biuro Nowych Technologii IPN, Archiwum IPN, Wydawnictwo IPN oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN. W wydarzeniu integrującym środowiska polonijne i polskie za granicą weźmie udział blisko 500 uczestników z 40 krajów – nauczycieli, edukatorów, animatorów i wykładowców z polskich placówek oświatowych" - poinformował rzecznik instytutu dr Rafał Leśkiewicz.

"W części merytoryczno-szkoleniowej obrad przewidziano interesujące wykłady, ukazujące m.in. działalność szkolnictwa polskiego za granicą. W bogatym programie znajdzie się miejsce dla warsztatów dydaktycznych, szkoleń metodycznych i paneli dyskusyjnych.

"Biuro Nowych Technologii IPN przygotowało Strefę Nowych Technologii, w której znajdą się gamingowe projekty: +Gra Szyfrów+ o wojnie polsko-bolszewickiej i dokonaniach polskich kryptologów oraz +Szybowcowa '87+ nt. podziemnej Solidarności Walczącej, a także hologramy i materiały edukacyjne (podcasty, quizy, scenariusze lekcji historii) wspierające proces nauczania historii Polski w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Dyrektor biura Magdalena Hajduk nakreśli szerszy kontekst zagadnienia rewolucji technologicznej z perspektywy działalności Instytutu Pamięci Narodowej i zapozna słuchaczy z wynikami badań Instytutu zawartymi w raportach z 2022 i 2023 roku. Zaprezentuje też najważniejsze działania edukacyjne Biura Nowych Technologii IPN - gry edukacyjne i aplikacje, maraton HISTHACK, projekt "Cyfrowi Bohaterowie" oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli - czytamy w informacji prasowej instytutu.

Archiwum IPN zaprezentuje projekt Archiwum Pełne Pamięci oraz wybrane eksponaty z wystawy "Ramię krzep – Ojczyźnie służ" z okazji 135. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce, zaprezentowanej w 2022 r.

Podczas kongresu Biuro Współpracy Międzynarodowej instytutu omówi swoją działalność w ramach projektu "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" oraz reagowania na dyfamacje jako przykładu prowadzenia efektywnej polityki pamięci.

Głównym organizatorem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Współorganizatorami są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Kongres jest imprezą zamkniętą. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 19.02.2025. Semiotyk, dyrektor MHP dr hab. Marcin Napiórkowski (L), historyk kultury dr Ada Arendt (P), historyk i ekolog prof. Adam Izdebski (2L), aktywistka ekologiczna Zuzanna Karcz (2P) podczas debaty: "Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?", 19 bm. w Muzeum Histoprii Polski w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Debata w Muzeum Historii Polski: Po co uczyć historii w czasie katastrofy klimatycznej?

  • 19.02.2025. Inauguracja projektów Teaming for Excellence w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Teaming for Excellence finansowane są przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa na rzecz badań i innowacji. (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera