Klimatolog: w najbliższych tygodniach możliwe będą kolejne rekordy globalnej temperatury powietrza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Możemy w najbliższych tygodniach spodziewać się kolejnych rekordowych wartości temperatury powietrza – powiedział PAP prof. Arkadiusz Tomczyk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii WNGiG UAM.

Według National Centers for Environmental Prediction 3 lipca był najcieplejszym dniem w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura osiągnęła 17,01 st. C.

Prof. Arkadiusz Tomczyk z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM powiedział w rozmowie z PAP, że kolejne rekordowe wartości temperatury powietrza nie powinny być zaskoczeniem.

„W naszej szerokości geograficznej przeciętnie najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Patrząc na postępujące ocieplenie klimatu i nakładającą się na to fazę El Nino możemy w najbliższych tygodniach spodziewać się kolejnych rekordowych wartości temperatury powietrza” – powiedział Tomczyk. I dodał:

„Nie powinniśmy być zaskoczeni biciem kolejnych rekordów temperatury powietrza, ponieważ już od wielu lat naukowcy jednoznacznie mówią o postępującym ociepleniu klimatu, które jest związane z działalnością człowieka i emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Do tego dochodzi czynnik naturalny – czyli faza El Nino, która również wiąże się z ociepleniem”.

Wyjaśnił również, że przez ostatnie trzy lata obserwowaliśmy fazę La Nina – zjawisko, w którym wody powierzchniowe na Oceanie Spokojnym są intensywnie spychane w stronę Australii i Azji. W efekcie u wybrzeża Ameryki Południowej i na znacznej części Oceanu Spokojnego występuje „plama chłodu”, gdyż przy wybrzeżu Ameryki Południowej następuje wypływ chłodnych wód głębinowych – i to powoduje ochłodzenie.

W przypadku El Nino, zjawiska, którego początek naukowcy zaobserwowali w ostatnich tygodniach, jest odwrotnie – powoduje ono ocieplenie. Nie dochodzi do wypływu wód głębinowych. W związku z tym na Oceanie Spokojnym i u wybrzeża Ameryki Południowej tworzy się „plama ciepłych wód”, które powodują ocieplanie powietrza.

„Faza El Nino wiąże się z ociepleniem, ale gdyby nie postępująca zmiana klimatu, pewnie nie obserwowalibyśmy kolejnych rekordów temperatury powietrza” – zaznaczył Tomczyk.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  23.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki

    Minister nauki przekazał dodatkowe 43 mln zł na nową siedzibę Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: w ostatnich latach sinic nad Bałtykiem nie przybywa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera