Rzeszów/Studenci WSPiA będą prowadzić badania dla firm z regionu; wyniki będą pracą dyplomową

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej będą prowadzić badania dla instytucji i firm z regionu, które potrzebują zbadania jakiegoś obszaru swojej działalności. W efekcie otrzymają gotową analizę problemu, którą będzie praca dyplomowa przygotowana przez studenta.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wprowadziła program tzw. tematów zamawianych – GRADUShub. Polega on na współpracy WSPiA oraz instytucji w zakresie tworzenia prac dyplomowych przez studentów.

Jak wyjaśnił rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, GRADUShub to program zamawiania przez firmy tematów prac dyplomowych. „Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Dzięki temu firmy mogą zgłosić tematy prac dyplomowych i badań związanych z ich branżą lub konkretnym problemem, którego rozwiązanie jest dla nich ważne” – wyjaśnił Pawlak.

Projekt prac zamawianych w WSPiA jest koordynowany przez uczelniane Centrum Karier, Kształcenia Praktycznego i Edukacji Dodatkowej. „Promotor sprawuje opiekę nad seminarzystą, tak, aby zgłoszony problem instytucji przyjął formę badań naukowych. Dzięki temu praca studencka aktywnie przyczynia się do rozwiązania problemu zaistniałego w instytucji” – zwrócił uwagę Pawlak.

Zaznaczył też, że propozycja uczelni daje przedsiębiorcom możliwość zdobycia świeżych i cennych spostrzeżeń na temat swojej branży. „W trakcie pisania pracy dyplomowej student będzie musiał przeprowadzić badania, analizy i wyciągnąć wnioski, które będą miały bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Tym samym, przedsiębiorcy będą mieli dostęp do nowych pomysłów i wskazówek, które pomogą im w rozwoju swojej firmy” – zauważył rzecznik uczelni.

Pełnomocnik rektora WSPiA ds. Kształcenia Praktycznego i Edukacji Dodatkowej dr Hubert Kawalec zwrócił uwagę na kolejny atut programu: że przedsiębiorcy mogą mieć wpływ na temat pracy dyplomowej.

„Dzięki temu będą mieli pewność, że będzie ona miała praktyczne zastosowanie i będzie skoncentrowana na zagadnieniach, które są dla nich najważniejsze” – wskazał dr Kawalec.

I podkreślił jedocześnie, że program zamawiania przez firmy tematów prac dyplomowych to także korzyść dla studentów. „Dostają oni możliwość pisania pracy dyplomowej na temat, który jest dla nich ciekawy, ważny i pomoże rozwiązać problemy, z którymi borykają się przedsiębiorcy. To bardzo cenne doświadczenie i umiejętności. Korzyści z programu mają wszyscy” – ocenił dr Hubert Kawalec.

I zachęca przedsiębiorców do zgłaszania tematów prac na temat interesującej ich problematyki.

Rzecznik uczelni przybliżył działanie GRADUShub. Instytucja, firma zainteresowana uczestnictwem w programie powinna zgłosić się do Centrum Karier, Kształcenia Praktycznego i Edukacji Dodatkowej (CKKPiED) i określić problematykę, która będzie podstawą pracy dyplomowej.

CKKPiED zgłasza problematykę promotorom, a ci określają chęć jej podjęcia w ramach seminariów dyplomowych.

„Wybrany promotor wraz z przedstawicielami instytucji precyzują na podstawie zgłoszonej tematyki konkretny temat pracy. Tematy są ogłaszane studentom, którzy następnie, w ramach praktyk dyplomowych współpracują z instytucją w ramach działań empirycznych związanych z pisaniem pracy dyplomowej” – wyjaśnił Pawlak.

Po obronie pracy dyplomowej uczelnia przekaże zlecającej instytucji opracowaną problematykę. „Współpraca jest całkowicie bezpłatna, a jej podstawą jest chęć rozwoju oraz wzorcowa kooperacja świata nauki ze światem biznesu i administracji publicznej – zapewnił rzecznik.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://wspia.eu/pl/dla-studenta/system-ksztalcenia-praktycznego/program-tematow-zamawianych-gradushub/ . (PAP)

Agnieszka Pipała

api/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ 18 maja Rynek Główny sceną koncertów zespołów uczelni wyższych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera