Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
05.07.2023 aktualizacja 05.07.2023

Na północnej półkuli zanika śnieg

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W ciągu ostatniego półwiecza doszło do znaczącego zaniku śniegu na północnej półkuli – piszą naukowcy na łamach periodyku „Journal of Hydrometeorology”.

Pokrywa śnieżna odgrywa ważną rolę zarówno w globalnej równowadze termicznej, jak również w rozkładzie lokalnych temperatur.

Wysokie „albedo” śniegu, czyli zdolność do odbijania światła, a także właściwości izolacyjne pokrywy śnieżnej wpływają na obniżenie temperatury powierzchniowej, spowalniając tym samym postępowanie zmian ziemskiego klimatu.

Najnowsze badania, w których zastosowano modele matematyczne i metody statystyczne, wykazały konsekwentne zmniejszanie się pokrywy śnieżnej w wielu częściach półkuli północnej w ciągu ostatniego półwiecza.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu analizowali dane z lat 1967-2021.

W badaniach, które trwały cztery lata, naukowcy wykazali, że obecność śniegu w Arktyce i południowych szerokościach geograficznych półkuli północnej zasadniczo spada.

Z kolei w niektórych rejonach, takich jak wschodnia Kanada, obserwuje się przyrost pokrywy śnieżnej. Może to wynikać ze wzrostu temperatur w tych rejonach. Temperatury, mimo że są wyższe, pozostają tam ciągle poniżej zera, co sprawia, że w atmosferze zatrzymuje się więcej wody, która następnie spada pod postacią śniegu.

Więcej: https://news.ucsc.edu/2023/06/lund-snowtrends.html (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024