Uczelnie i instytucje

Rektor Politechniki Opolskiej: formuła współpracy z Instytutem Fraunhofera uległa wyczerpaniu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po pięciu latach formalnej współpracy Politechniki Opolskiej z Instytutem Fraunhofera rektor politechniki prof. Marcin Lorenc uważa, że obecna formuła uległa wyczerpaniu. "Czujemy pewien niedosyt co do zaangażowania partnerów, potencjał badawczy nie został wykorzystany" – powiedział PAP prof. Lorenc.

Umowę o współpracy Politechniki Opolskiej z Instytutem Fraunhofera podpisano pięć lat temu. Na jej podstawie powołano w Opolu pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich miało zająć się m.in. badaniami nad zastosowaniem możliwie lekkich materiałów w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej i nad elektromobilnością.

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc powiedział PAP, że umowa o współpracy obowiązuje do końca roku. Według zapewnień rektora wolą obu stron jest przedłużenie współpracy, ale widzi on konieczność wprowadzenia zmian.

"Uważamy, że obecna formuła wyczerpała się, stąd decyzja o likwidacji w strukturze organizacyjnej uczelni Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich – te same zadania lub nawet większe, można realizować w innych jednostkach będących już strukturach politechniki, które też są ustawowo do tego celu powołane – jak na przykład Centrum Transferu Technologii" – powiedział prof. Lorenc. "Czujemy pewien niedosyt co do zaangażowania partnerów. Potencjał badawczy nie został wykorzystany" – dodał.

Instytut Fraunhofera powstał w 1949 r. Obecnie prowadzi 76 instytutów i jednostek badawczych w całych Niemczech, które zatrudniają około 30 tys. pracowników, głównie naukowców i inżynierów. Ma roczny budżet na badania w wysokości około 3,0 mld euro, z czego 2,6 mld euro jest przeznaczone na badania kontraktowe. Opolski oddział IF w ciągu pięciu lat swojej działalności zrealizował kilkanaście projektów badawczych, m.in. dla branży motoryzacyjnej i budowlanej. Jak informuje na swojej stronie, w realizacji są się jeszcze dwa projekty.(PAP)

Nauka w Polsce,  Marek Szczepanik

masz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera