Gdańsk/ Akademiki Uniwersytetu Gdańskiego droższe niż w ubiegłym roku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademiki Uniwersytetu Gdańskiego są droższe niż w ubiegłym roku o ok. 30 proc. Podwyżka spowodowana jest m.in. wzrostem cen energii i wywozem nieczystości. Uczelnia na początku czerwca rozpoczęła rekrutację. Nowe kierunki to m.in. japonistyka i sztuka kreatywnego pisania.

Na przyszły rok akademicki przygotowano 1328 miejsc w domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. "Podwyżka za miejsce/pokój wzrosła od 29 do 32 proc. Jest ona spowodowana bardzo dużym wzrostem cen za energię elektryczną, cieplną i wywóz nieczystości" - mówiła PAP rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Uniwersytet Gdański ma osiem domów studenckich, z czego jeden jest w remoncie. Ceny w pokojach (w zależności od standardu, akademika i dostępności łazienki – może być w pokoju, ogólnodostępna lub wspólna dla dwóch pokoi) będzie wynosiła od 590 zł do 730 zł.

"W roku ubiegłym ceny wynosiły od 460 zł do 600 zł za pokój jednoosobowy" - zaznaczyła rzeczniczka i dodała, że rok temu o jedno miejsce w akademiku starały się ponad cztery osoby.

Pokoje w domach studenckich w okresie wakacyjnym są wynajmowane turystom. Na tzw. akcję lato 2023 uczelnia przeznaczyła ok. tysiąca pokoi.

"Na przełomie sierpnia/września będziemy gościć bardzo liczną grupę młodzieży – EuroSkills Gdańsk 2023 - Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów" - zapowiedziała Nieczuja-Goniszewska.

Rzeczniczka podkreśliła, że od 1 czerwca trwa rekrutacja na 93 kierunki studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

"Podobnie jak w poprzednich latach przygotowano blisko 9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tys. miejsc na studiach niestacjonarnych" - wyjaśniła.

Na uczelni w tym roku pojawią się nowe kierunku. Na Wydziale Filologicznym będzie to japonistyka i sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie). Pojawią się też nowe kierunki studiów drugiego stopnia.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy uruchamiamy oceanografię fizyczną stosowaną z programem stworzonym na podstawie rekomendacji firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim" - podkreśliła rzeczniczka UG.

Największa uczelnia na Pomorzu w tym roku wzbogaci ofertę studiów w języku angielskim. "Nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business i Logistics and Mobility), ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenie na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) i Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii)" - wyjaśniła i dodała, że za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim uczelnia nie będzie pobierała opłat.

Rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów), który został uruchomiony 1 czerwca. Od tego dnia wszyscy kandydaci – niezależnie od roku, w którym zdawali maturę - mogą się zarejestrować. Zapis na studia powiązany jest z koniecznością wpisania wyników stanowiących kryterium kwalifikacyjne na danym kierunku. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą mieli możliwość zapisu na kierunek dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych.

W ubiegłym roku podczas zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszym kierunkiem była psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszyły się: zarządzanie (ponad 1,3 tys. chętnych), prawo (ponad 1,2 tys. chętnych), ekonomia (ponad 1,1 tys. chętnych) i międzynarodowe stosunki gospodarcze (prawie 1 tys. chętnych). Z kolei najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: kryminologię (prawie 13 osób), informatykę - profil ogólnoakademicki (niemal 12 osób), psychologię (10 osób), administrację (9 osób) i produkcję form audiowizualnych. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera