Francja/ Zmarł francuski socjolog Alain Touraine, autor pionierskich badań na temat polskiej „Solidarności”.

18.12.2012. Francuski socjolog Alain Touraine. PAP/Jacek Turczyk
18.12.2012. Francuski socjolog Alain Touraine. PAP/Jacek Turczyk

9 czerwca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł w Paryżu francuski socjolog Alain Touraine, znana postać francuskiej i międzynarodowej sceny intelektualnej, autor m.in. „Socjologii działania” i „Nowego stulecia politycznego” oraz jednego z pierwszych opracowań na temat „Solidarności”.

O śmierci Touraine’a poinformowała córka zmarłego, była minister Marisol Touraine.

Touraine był autorem jednego z pierwszych socjologicznych opracowań na temat „Solidarności” w Polsce: „Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981”. Badacz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Touraine stał się znany dzięki badaniom poświęconym socjologii pracy i ruchów społecznych (studenckich, regionalnych, ekologicznych, feministycznych i LGBT). Opisał wiele ruchów robotniczych w Ameryce Łacińskiej oraz Polsce, która była jego główną inspiracją w rozwinięciu tzw. koncepcji socjologii interwencjonistycznej.

Rozwinął następnie tzw. socjologię działania, badając proces przemian społeczeństw industrialnych w postindustrialne.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera