Historia i kultura

Dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

05.06.2023. Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz (L) oraz rektor UMK prof. Andrzej Sokala (P) podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w siedzibie Collegium Maximum UMK w Toruniu. Porozumienie dotyczyło przekazania zbiorów nauki i kultury do portalu kronika.gov.pl. PAP/Tytus Żmijewski
05.06.2023. Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz (L) oraz rektor UMK prof. Andrzej Sokala (P) podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w siedzibie Collegium Maximum UMK w Toruniu. Porozumienie dotyczyło przekazania zbiorów nauki i kultury do portalu kronika.gov.pl. PAP/Tytus Żmijewski

"O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.

W poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz oraz prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali porozumienie, na mocy którego w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury można zapoznać się ze zbiorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród nich są te związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika.

Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu, bo działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury. Był duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmował się również strategią wojskową i kartografią.

Jak podano na stronie MC, na https://kronika.gov.pl/obiekt/16582640 jest dostępne pierwsze XVI-wieczne wydanie "De revolutionibus orbium coelestium ("O obrotach sfer niebieskich") pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. W portalu znalazły się także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.

Portal KRONIKA działa od 2022 r. Można w nim oglądać zgromadzone na nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz korzystanie zarówno w ramach badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 23 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.(PAP)

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera