Badanie: dźwięki najbardziej odpowiedzialne za dobre samopoczucie w kontakcie z naturą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów w lesie – wynika z międzynarodowego badania, którym objęto również uczestników z Polski. Pracę na ten temat zamieszcza czasopismo “Forests”.

Zdaniem autorów pracy to odkrycie stawia słuch ponad wszystkimi innymi zmysłami, w tym wzrokiem, który do tej pory był uważany za najważniejszy w tworzeniu więzi między ludźmi a środowiskiem naturalnym.

Naukowcy pod kierunkiem dr psychologii Montse Subirany Malaret z Uniwersytetu Barcelońskiego, we współpracy z badaczami z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Meksyku oraz terapeutami z Forest Therapy Hub, doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badania w grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski).

Wszyscy odbyli powolny, uważny spacer w lesie (określany jako „kąpiel leśna”) wraz z certyfikowanym terapeutą praktykującym terapię w kontakcie z naturą. Następnie wszyscy wypełniali anonimowe ankiety przygotowane przez Forest Therapy Hub - grupę profesjonalistów z całego świata, którzy prowadzą sesje „kąpieli leśnych”.

Korzyści płynące z tego typu terapii zostały udokumentowane we wcześniejszych badaniach, które wykazały, że powolne spacery w lesie, zaprojektowane przez przewodnika, mogą poprawiać stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wciąż prowadzone są jednak badania nad tą metodą m.in. w ramach Naturelab, który jest finansowany z programu unijnego Horizon Europe.

Ankiety wypełniane po kąpieli leśnej składały się z 29 pytań. Miały one pomóc ocenić, jakie emocje i uczucia towarzyszą badanym osobom podczas sesji oraz jakie elementy natury w największym stopniu odpowiadają za pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie i dobrostan.

Okazało się, że dźwięki natury – takie jak śpiew ptaków, szum wiatru w gałęziach drzew czy szmer rzek i strumieni - w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów terapeutycznych w lesie. W dalszej kolejności wymieniano takie elementy, jak krajobraz, kolory, zapachy kwiatów, roślin i ziemi oraz faktury elementów naturalnych.

"Aby czuć się dobrze, potrzebujemy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które mogą zapewnić najlepsze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nas w tym wspiera” – skomentował dla PAP Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub.

Zdaniem współautorki pracy Kirsten McEwan z Uniwersytetu w Derby (Wielka Brytania), wyniki te mogą pomóc terapeutom - wykorzystującym kontakt z naturą - w lepszym przygotowywaniu swoich sesji.

W badaniu zaobserwowano też, że kobiety (stanowiące prawie 78 proc. badanej grupy) wyżej oceniały swój związek z naturą niż mężczyźni.

Natomiast jeśli chodzi o najważniejsze uczucia, jakich doświadczali uczestnicy „kąpieli” leśnych, było to przede wszystkim szczęście, a na dalszych miejscach spokój oraz poczucie panowania nad sytuacją i bycia ważnym. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera