Uczelnie i instytucje

Szef MON: na kolejny rok akademicki przygotowano 2089 miejsc w uczelniach wojskowych

23.01.2020 Fot. PAP/ Darek Delmanowicz
23.01.2020 Fot. PAP/ Darek Delmanowicz

Na kolejny rok akademicki przygotowaliśmy 2089 miejsc dla przyszłych studentów w uczelniach wojskowych. Warto związać swoją przyszłość z mundurem - napisał w środę na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Przez I rok studenci będą pełnić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, a następnie zawodową służbę. Z pensją od 4960 zł" - dodał Błaszczak.

Do wpisu dołączono grafikę informującą o limitach przyjęć na studia wojskowe w roku akademickim 2023/2024.

Już we wtorek informowano, że projekt rozporządzenia MON w sprawie tych limitów trafił do uzgodnień. Nabór w 2023 r. zostanie przeprowadzony w ramach limitu przyjęć w czterech krajowych uczelniach wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego; Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte; Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki oraz Lotniczej Akademii Wojskowej.

Limit dla wszystkich uczelni wojskowych w roku akademickim 2023/2024, po nowelizacji rozporządzenia, wyniesie 2089 miejsc i wzrośnie z 2040 miejsc. W roku akademickim 2015/2016 limit ten wynosił zaś 522 miejsca.

Istotą projektu jest zwiększenie limitu przyjęć w Lotniczej Akademii Wojskowej o 49 miejsc z 251 do 300. Pozostałe limity wynoszą: dla WAT – 1018, AMW - 175, a AWL – 596.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że konieczność dokonania nowelizacji rozporządzenia podyktowana jest "zidentyfikowanymi w resorcie obrony narodowej dodatkowymi potrzebami w zakresie uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w korpusie osobowym Sił Powietrznych w 2028 r.". (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera