Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
29.11.2023 aktualizacja 29.11.2023

Uczelnie świętują Dzień Podchorążego - studenta w mundurze

Warszawa, 27.09.2019. Uroczysta przysięga podchorążych, na placu apelowym WAT w Warszawie (soa) PAP/Rafał Guz Warszawa, 27.09.2019. Uroczysta przysięga podchorążych, na placu apelowym WAT w Warszawie (soa) PAP/Rafał Guz

Wygrane w studenckich zawodach programistycznych i konstruktorskich, hackatonach, wspieranie bohaterów Powstania Warszawskiego i 1 milion 141 tys. mililitrów oddanej honorowo krwi w jednym tylko roku akademickim - to niektóre z zasług podchorążych, o jakich informuje Wojskowa Akademia Techniczna.

Dzień Podchorążego obchodzony jest 29 listopada w wielu uczelniach wojskowych. Oprócz WAT uroczyście świętują m.in. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie i Akademia Pożarnicza w Warszawie.

Wśród sukcesów studentów mundurowych znalazły się wygrane w zawodach programowania robotów przemysłowych Robo Challenge i kolejnych edycjach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej na Bezzałogowe Systemy Lądowe oraz zwycięstwa w licznych hackathonach, także międzynarodowych - wymienił podczas uroczystości gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Rektor WAT zwrócił uwagę na udział podchorążych w licznych akcjach społecznych i charytatywnych - m.in. Paczki dla Bohatera; w minionym roku 28 żołnierzy wsparło 200 bohaterów, podchorążowie uczestniczyli też w setnych urodzinach kpt. Alfreda Zielińskiego. Za wspieranie Powstańców Warszawskich studenci WAT zostali nagrodzeni podczas gali finałowej konkursu „WAWA Bohaterom”. W zeszłym roku akademickim dwukrotnie pomogli zorganizować zawody sportowe: Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” oraz XXVII Igrzyska Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Zwycięstwo jest w Tobie”. Regularnie angażują się w pomoc osobom ociemniałym w Ośrodku w Laskach, dziecięcym hospicjom i domom dziecka oraz prowadzą akcję „Waciaki wspierają zwierzaki”.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wśród szczególnych zasług podchorążych jest udział w honorowym krwiodawstwie. „Tylko w zeszłym roku przeszło 700 studentów wojskowych regularnie oddawało krew. W roku akademickim 2022/2023, w ramach akcji krwiodawczych zorganizowanych na terenie naszej uczelni, podchorążowie oddali łącznie 805 tys. ml krwi. Jeśli dodać do tego 336 tys. ml oddanych poza WAT, otrzymamy imponującą liczbę 1 milion 141 tys. ml krwi. Dziesięcioro podchorążych otrzymało oznaki Honorowego Zasłużonego Dawcy Krwi I, II i III stopnia” – podsumował kpt. Mateusz Kołodziej koordynator HDK, cytowany w komunikacie uczelni.

Podczas Dnia Podchorążego 90 studentów WAT zostało wyróżnionych honorowym tytułem „Wzorowy Podchorąży”.

Dzień Podchorążego po raz pierwszy obchodzono pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Z okazji święta urządzane są m.in. bale podchorążych i inscenizacje nocy listopadowej. Podchorążowie pełnią honorową służbę wartowniczą w historycznych mundurach z okresu kongresowego Królestwa Polskiego.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024