Uczelnie świętują Dzień Podchorążego - studenta w mundurze

Warszawa, 27.09.2019. Uroczysta przysięga podchorążych, na placu apelowym WAT w Warszawie (soa) PAP/Rafał Guz
Warszawa, 27.09.2019. Uroczysta przysięga podchorążych, na placu apelowym WAT w Warszawie (soa) PAP/Rafał Guz

Wygrane w studenckich zawodach programistycznych i konstruktorskich, hackatonach, wspieranie bohaterów Powstania Warszawskiego i 1 milion 141 tys. mililitrów oddanej honorowo krwi w jednym tylko roku akademickim - to niektóre z zasług podchorążych, o jakich informuje Wojskowa Akademia Techniczna.

Dzień Podchorążego obchodzony jest 29 listopada w wielu uczelniach wojskowych. Oprócz WAT uroczyście świętują m.in. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie i Akademia Pożarnicza w Warszawie.

Wśród sukcesów studentów mundurowych znalazły się wygrane w zawodach programowania robotów przemysłowych Robo Challenge i kolejnych edycjach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej na Bezzałogowe Systemy Lądowe oraz zwycięstwa w licznych hackathonach, także międzynarodowych - wymienił podczas uroczystości gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Rektor WAT zwrócił uwagę na udział podchorążych w licznych akcjach społecznych i charytatywnych - m.in. Paczki dla Bohatera; w minionym roku 28 żołnierzy wsparło 200 bohaterów, podchorążowie uczestniczyli też w setnych urodzinach kpt. Alfreda Zielińskiego. Za wspieranie Powstańców Warszawskich studenci WAT zostali nagrodzeni podczas gali finałowej konkursu „WAWA Bohaterom”. W zeszłym roku akademickim dwukrotnie pomogli zorganizować zawody sportowe: Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” oraz XXVII Igrzyska Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Zwycięstwo jest w Tobie”. Regularnie angażują się w pomoc osobom ociemniałym w Ośrodku w Laskach, dziecięcym hospicjom i domom dziecka oraz prowadzą akcję „Waciaki wspierają zwierzaki”.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wśród szczególnych zasług podchorążych jest udział w honorowym krwiodawstwie. „Tylko w zeszłym roku przeszło 700 studentów wojskowych regularnie oddawało krew. W roku akademickim 2022/2023, w ramach akcji krwiodawczych zorganizowanych na terenie naszej uczelni, podchorążowie oddali łącznie 805 tys. ml krwi. Jeśli dodać do tego 336 tys. ml oddanych poza WAT, otrzymamy imponującą liczbę 1 milion 141 tys. ml krwi. Dziesięcioro podchorążych otrzymało oznaki Honorowego Zasłużonego Dawcy Krwi I, II i III stopnia” – podsumował kpt. Mateusz Kołodziej koordynator HDK, cytowany w komunikacie uczelni.

Podczas Dnia Podchorążego 90 studentów WAT zostało wyróżnionych honorowym tytułem „Wzorowy Podchorąży”.

Dzień Podchorążego po raz pierwszy obchodzono pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Z okazji święta urządzane są m.in. bale podchorążych i inscenizacje nocy listopadowej. Podchorążowie pełnią honorową służbę wartowniczą w historycznych mundurach z okresu kongresowego Królestwa Polskiego.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera