Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
31.05.2023 aktualizacja 31.05.2023

Lublin/ KUL nawiązał współpracę z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano

Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz

Wymiana studentów, wspólne seminaria i publikacje naukowe – to niektóre z założeń porozumienia, które zawarł Katolicki Uniwersytet Lubelski z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano. To jeden z najważniejszych żydowskich ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i religijnych na świecie.

Jak podkreślono w komunikacie, porozumienie o współpracy KUL z Seminario Rabinico Latinoamericano jest kontynuacją działań utworzonego w ub.r. Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.

Zawarta w tym tygodniu umowa między uczelniami zakłada m.in wymianę studentów, wspólne seminaria, warsztaty oraz wspólne publikacje akademickie. Wieloletnim rektorem seminarium był rabin Abraham Skórka, który wraz z kard. Jorge Bergoglio, obecnym papieżem, prowadził dyskusje teologiczne, opublikowane w książce pt. „W niebie i na ziemi”.

„Nawiązując współpracę z Seminario Rabinico Latinoamericano budujemy most łączący ludzi różnych religii i kultur. Św. Jan Paweł II często wyrażał pragnienie głębokich relacji między katolikami i Żydami” – podkreślił cytowany w komunikacie pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich, ks. prof. Mirosław Wróbel. Zaznaczył również, że porozumienie otwiera drogę do rozwijania współpracy na płaszczyźnie naukowej i kulturalnej z cenioną na całym świecie argentyńską uczelnią.

Rektor Seminario Rabinico Latinoamericano rabin Ariel Stofenmacher dodał: „Jesteśmy zaszczyceni, że zawarliśmy to porozumienie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Lublinie i że jest to nie tylko memorandum o współpracy naukowej, ale także sposób na wzmocnienie relacji między obiema instytucjami”.

Dokument sygnowali pełnomocnik rektora KUL ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej ks. dr hab. Mirosław Wróbel i rektor Seminario Rabinico Latinoamericano Marshall T. Meyer rabin Ariel Stofenmacher.

W spotkaniu uczestniczyli również: odpowiedzialna za stosunki Seminario w Izraelu Rabbi Silvana Kandel, mieszkający w Hiszpanii i koordynujący działania argentyńskiej uczelni w Europie Mario Stofenmacher, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela ks. dr. hab. Marcin Kowalski, prof. KUL oraz wicedyrektorzy Centrum Heschela KUL – ks. dr Paweł Rytel-Andrianik oraz dr hab. Witold Mędykowski.

Seminario Rabinico Latinoamericano Marshall T. Meyer zostało założone w 1962 r. przez ucznia Abrahama J. Heschela - Marshalla T. Meyera. Jest jedynym ośrodkiem w Iberoameryce poświęconym formacji akademickiej i duchowej oraz jednym z najważniejszych żydowskich ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i religijnych na świecie. Misją seminarium jest przekazywanie przesłania tradycyjnego i nowoczesnego judaizmu, poprzez edukację, rozwój społeczności i dialog międzyreligijny.

Rabin Marshall Theodore Meyer urodził się w Brooklynie w stanie Nowy Jork w USA. Studiował w prestiżowym Dartmouth College i otrzymał święcenia rabinackie w Jewish Theological Seminary of America. Był uczniem Abrahama J. Heschela. W 1959 r. przybył do Argentyny, gdzie w 1962 r. założył Seminario Rabinico Latinoamericano. Promował dialog międzyreligijny oraz pokój między ludźmi i narodami. Był działaczem na rzecz praw człowieka w najgorszych czasach dyktatury wojskowej w Argentynie. Był członkiem Stałego Zgromadzenia Praw Człowieka. Zmarł 29 grudnia 1993 r. w Stanach Zjednoczonych, do których powrócił dziewięć lat wcześniej.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela jest jednostką naukowo-edukacyjną KUL, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym. Centrum organizuje konferencje naukowe, wydarzenia społeczno-kulturalne oraz międzynarodowe spotkania młodzieży. Zrzesza naukowców i propagatorów pogłębiania dialogu katolicko-żydowskiego m.in. z Izraela, Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Wśród członków gremiów Centrum są m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki, córka rabina Abrahama J. Heschela prof. Susannah Heschel, professor emeritus Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie Glenda Abramson oraz Dyrektorem ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David Rosen. Pomysłodawcą i założycielem centrum jest rektor KUL ks. dr. hab. Mirosław Kalinowski. Inauguracja Centrum Heschela KUL miała miejsce 17 października 2022.(PAP)

gab/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024