Chiny wysłały na swoją stację kosmiczną trzech astronautów, w tym pierwszego cywila

EPA/ALEX PLAVEVSKI  30.05.2023
EPA/ALEX PLAVEVSKI 30.05.2023

Trzyosobowa załoga, w tym pierwszy cywilny chiński astronauta, wystartowała w statku Shenzhou-16 na stację orbitalną Tiangong – podały chińskie media państwowe.

Shenzhou-16 wystartował we wtorek rano czasu lokalnego z ośrodka lotów kosmicznych na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju, w ramach piątej od 2021 roku misji załogowej na chińską placówkę kosmiczną.

Pierwszym chińskim cywilnym astronautą jest Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie.

Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.

Celem lotu jest stacja Tiangong (Niebiański pałac), na której - jak poinformowała chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych - Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych".

Załoga wróci na Ziemię po zakończeniu swojej sześciomiesięcznej misji.

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 r. (PAP)

sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera