Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie w poniedziałek rekrutację na nowy rok akademicki. Uczelnia w swojej ofercie ma 9 nowych kierunków.
Tegoroczni kandydaci na studia będą mieli w czym wybierać. Uniwersytet Rzeszowski przygotował ponad 10 tys. miejsc na 67 kierunkach, z czego 9 to nowości.
Jak powiedziała PAP Karolina Niemiec, kierownik Działu Rekrutacji i Karier Studenckich UR, nowe kierunki to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. „Mamy też na uwadze rozwój polskiej gospodarki. Staramy się nie tylko wyposażać młodych ludzi w wiedzę, ale także kształcić na kierunkach, które zapewnią im rozwój zawodowy i zdobycie umiejętności cenionych przez pracodawców” – dodała.
Wśród nowości jest m.in. optometria. Przedstawiciele uczelni tłumaczą, że to z powodu rosnącego zapotrzebowania na usługi związane z nowoczesnymi metodami korekcji wad wzroku. UR będzie pierwszą uczelnią na Podkarpaciu z tym kierunkiem.
W ofercie uczelni pojawiły się również studia na kierunku malarstwo, który umożliwi rozwój artystyczny także w oparciu o nowoczesne technologie obrazowania.
Nowością na studiach drugiego stopnia jest kierunek studia miejskie o dwóch specjalnościach: zarządzanie miastem i przestrzeń miejska. „Absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej, organizacjach pozarządowych i podmiotach wsparcia biznesu” – tłumaczy Karolina Niemiec.
Kolejne nowości to: zarządzanie państwem, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, menedżer rozwoju produktu, nauczanie języków obcych – język angielski i rosyjski, nanotechnologia oraz psychologia. Na ten ostatni kierunek UR czeka jeszcze na zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Rekrutacja rozpocznie się w poniedziałek, 29 maja o godzinie 8.00. Wyniki zostaną ogłoszone najwcześniej 24 lipca. Jeżeli będzie zgoda ministerstwa na kształcenie psychologów, nabór powinien rozpocząć się w lipcu.
W ubiegłym roku, na najbardziej oblegany kierunek – lekarski - przypadało 18,7 kandydatów na jedno miejsce. Na filologię angielską - 7,6; pielęgniarstwo - 6, dietetykę - 5,6; informatykę – 5,1 kandydatów na jedno miejsce. (PAP)
Autor: Agnieszka Lipska
al/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.