Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
25.05.2023 aktualizacja 25.05.2023

Geny aktywne przed urodzeniem mogą wpływać na ryzyko chorób psychicznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Udało się zidentyfikować szereg genów, których ekspresja w mózgu przed urodzeniem może wpływać na ryzyko rozwoju chorób psychicznych w dzieciństwie – informuje pismo „Nature Neuroscience”.

Zespół kierowany przez naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH) wykorzystał dane z badania Adolescent Brain and Cognitive Development (ABCD).

W tym finansowanym ze środków federalnych badaniu rozwoju mózgu dzieci i nastolatków wzięło udział prawie 12 tys. osób w wieku 9–10 lat. Autorzy najpierw ocenili, czy wzorce genetyczne, które zostały powiązane z zaburzeniami psychicznymi u dorosłych mają także związek z objawami psychiatrycznymi u dzieci.

„Odkryliśmy, że te zależności są bardziej złożone, niż sobie wyobrażaliśmy. Na przykład genetyczne ryzyko ADHD i depresji wiązało się z szeregiem objawów u dzieci, nie tylko tych związanych z uwagą czy nastrojem – mówi starszy współautor, dr Joshua Roffman, dyrektor MGH's Early Brain Development Initiative. - Czynniki genetyczne, które kształtują objawy choroby psychicznej u dzieci, różnią się od tych, które kształtują objawy choroby psychicznej u dorosłych".

Najsilniejszym czynnikiem wskazującym na ryzyko genetycznie uwarunkowanych zaburzeń wśród uczestników badania ABCD była nowa miara, opracowana przez współautora i genetyka obliczeniowego, dr Phila H. Lee oraz współpracowników z Mass General Center for Genomic Medicine. Uwzględnia ona nie pojedyncze zaburzenie, ale całą konstelację zaburzeń rozwojowych. Naukowcy określają ten nowy parametr genetyczny jako "zestaw genów neurorozwojowych", ponieważ łączy w sobie elementy genetycznego ryzyka kilku zaburzeń neurorozwojowych, w tym autyzmu, ADHD, zespołu Tourette'a i depresji.

Roffman, Lee i ich międzynarodowi współpracownicy odkryli, że ten neurorozwojowy zestaw genów pozwalał przewidzieć również dziecięce objawy psychiatryczne u uczestników holenderskiego badania Generation R, które obejmowało dzieci w podobnym wieku.

Dodatkowe analizy informacji z banków mózgów ujawniły, że geny w tym zestawie są najsilniej wyrażane w móżdżku mózgu (który jest najbardziej znany ze swojego zaangażowania w złożone funkcje ruchowe), a ich ekspresja w móżdżku osiąga szczyt przed urodzeniem. Obrazowanie mózgu wykazało również, że dzieci z objawami psychiatrycznymi miały zwykle nieco mniejszy móżdżek, co być może jest odzwierciedleniem wpływu tych genów na rozwój móżdżku w życiu prenatalnym.

„To, że genetyczne czynniki ryzyka chorób psychicznych u dzieci zaczynają wpływać na mózg tak wcześnie – nawet przed urodzeniem – oznacza, że również interwencje, które chronią dzieci przed ryzykiem, mogą wymagać rozpoczęcia wcześniej niż dotychczas oczekiwano – zaznaczył Roffman. - Należy także zauważyć, że chociaż geny odgrywają ważną rolę, gdy chodzi o ryzyko chorób psychicznych, krytyczne znaczenie ma także środowisko we wczesnym okresie życia – i jak na razie jest ono potencjalnie łatwiejsze do modyfikacji”.

Na przykład prenatalna ekspozycja na kwas foliowy daje obiecujące wyniki, jeśli chodzi o lepszy stan mózgu dzieci. „Nasz zespół badawczy z Massachusetts General Hospital szuka innych czynników działających podczas ciąży – takich jak zdrowy tryb życia, w tym właściwy sen, ćwiczenia fizyczne i dieta, optymalna opieka prenatalna lub wsparcie psychospołeczne - które mogą nadać odporność rozwijającym się mózgom i chronić przed ryzykiem zaburzeń psychicznych u młodych ludzi" - opisał Roffman.

Trwają zapisy do prowadzonego przez MGH badania "Brain health Begins Before Birth" (B4), które zajmuje się kobietami w ciąży i śledzi rozwój mózgu u dzieci po urodzeniu.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023