Historia i kultura

Bulla papieska z XIV po renowacji wróciła do Kołobrzegu

09.05.2023. Bulla papieża Bonifacego IX (1350-1404) zaprezentowana na konferencji prasowej w Muzeum Miasta Kołobrzeg - Pałacu Braunschweigów w Kołobrzegu, 9 bm. Bulla została odnaleziona w 2021 r. na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Oczyszczony i zakonserwowany zabytek trafi do zbiorów kołobrzeskiego muzeum. (ad) PAP/Marcin Bielecki
09.05.2023. Bulla papieża Bonifacego IX (1350-1404) zaprezentowana na konferencji prasowej w Muzeum Miasta Kołobrzeg - Pałacu Braunschweigów w Kołobrzegu, 9 bm. Bulla została odnaleziona w 2021 r. na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Oczyszczony i zakonserwowany zabytek trafi do zbiorów kołobrzeskiego muzeum. (ad) PAP/Marcin Bielecki

Znaleziona w 2021 roku na terenie Budzistowa (pow. kołobrzeski) średniowieczna bulla przeszła renowację. Udało się ustalić, że pochodzi z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404).

W 2021 roku Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza PARSĘTA prowadząc poszukiwania na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo (pow. kołobrzeski) natrafiła na bullę papieską.

"Znalezisko to jest chyba najcenniejszym znaleziskiem, jakie nasza grupa dokonała w ciągu sześciu lat działalności przy Muzeum Oręża Polskiego, ale szukamy dalej" – powiedział Jan Orliński z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej PARSĘTA.

Znalezisko zostało przekazane do oczyszczenia i konserwacji specjalistycznej pracowni w Krakowie. Po zakończeniu prac okazało się, że jest to średniowieczna bulla z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404).

"Dzięki badaniom składu fizyko-chemicznego tego zabytku, wiemy, że jest oryginalne" – powiedział kierownik Działu Historii Kołobrzegu dr Roberta Dziemba. "Najważniejszy dla nas jest rewers, ponieważ znajduje się tam informacja o aktualnym pontyfikacie papieża, który dany dokument wydał. Dzięki temu wiemy, że jest to papież Bonifacy IX" – dodał.

Analiza składu metalu wskazuje, że jest to niemal czysty ołów, który pozyskano z galenitu. Jego złoża znajdowały się na terenie Cypru, Sardynii, Grecji i Hiszpanii.

Bulla w języku łacińskim oznacza niewielką okrągłą rzecz. W ten sposób nazywano okrągłą pieczęć papieską, najczęściej ołowianą, choć były też złote.

Na awersie bulli budzistowskiej znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła. Pieczęć była zawieszana na jedwabnych sznurkach do pergaminu, na którym znajdowały się papieskie decyzje czy przywileje albo odpusty.

Analizę historyczną przeprowadził dr Robert Dziemba, kustosz i kierownik Działu Historii Kołobrzegu. W swojej monumentalnej pracy dotyczącej historii dawnego Kołobrzegu, pastor Johann Friedrich Wachsen opracował dzieje Klasztoru Staromiejskiego.

Wskazuje on, że w 1397 roku papież Bonifacy wydał list odpustowy dla benedyktynek ze Starego Kołobrzegu (dziś Budzistowo), gwarantując odpust zupełny tym, którzy nawiedzą tutejszy kościół. Wachsen podaje datę listu odpustowego, zwanego bullą: 1397 rok i imię papieża: Bonifacy. W owym czasie był to papież Bonifacy IX.(PAP)

misz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mazowieckie/ Wielkie odkrycie pod Pomiechówkiem, znaleziono skarb wart pół miliona złotych

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ Naukowcy zbadali cmentarze polsko-czeskiego pogranicza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera