Uczelnie i instytucje

Kraków/ UJ ogłosił dwa konkursy dotyczące Wisławy Szymborskiej

01.07.2003 Na zdjęciu Wisława Szymborska. PAP / Jacek Bednarczyk
01.07.2003 Na zdjęciu Wisława Szymborska. PAP / Jacek Bednarczyk

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosił dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością Wisławy Szymborskiej, aby uczcić 100-lecie urodzin poetki. Są to: „Naśladowanie Szymborskiej” na wiersz oraz „Memy o Szymborskiej” z wykorzystaniem wizerunku poetki.

Jak przekazało w środę biuro prasowe UJ, konkurs „Naśladowanie Szymborskiej” adresowany jest do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych, publicznych i niepublicznych. Zadaniem uczestników jest napisanie utworu poetyckiego, stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z dziesięciu wierszy Wisławy Szymborskiej, zaproponowanych przez organizatora.

Konkurs „Memy o Szymborskiej” skierowany jest natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich, publicznych i niepublicznych, oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski, noszących imię Wisławy Szymborskiej. „Licealiści i licealistki, którzy zgłoszą chęć wzięcia udziału w konkursie, zobowiązani są do stworzenia utworu graficznego – mema – na bazie jednej z pięciu fotografii Wisławy Szymborskiej, zaproponowanych przez organizatora” - poinformowano.

W przypadku obydwu konkursów zgłoszenia są przyjmowane do 30 maja 2023 r., a ogłoszenie wyników konkursów będzie jednym z punktów programu uroczystego Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim zaplanowanego na 12 czerwca 2023 roku.

Nagrody rzeczowe sponsoruje Fundacja Wisławy Szymborskiej i Uniwersytet Jagielloński, zaś najlepsze prace zostaną opublikowane w periodyku Wydziału Polonistyki UJ „Wielogłos” lub „Konteksty Kultury”.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera