Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
09.05.2023 aktualizacja 09.05.2023

W siedzibie PAN wystawa obrazów współczesnego artysty o odkryciu grobowca Tutanchamona

Archiwum prywatne J. Weningera Archiwum prywatne J. Weningera

Obrazy amerykańsko-niemieckiego artysty Johannesa Weningera, przedstawiające w kolorze obrazy dotyczące odkrycia grobowca faraona Tutanchamona w Egipcie, będzie można oglądać w siedzibie Polskiej Akademii Nauk - Pałacu Staszica w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w piątek.

Johannes Weninger to amerykańsko-niemiecki artysta mieszkający w Chicago w USA i Luksorze w Egipcie; dorastał w północnej Kalifornii.

Wystawa "Tutanchamon i jego grobowiec – dziedzictwo kulturowe Egiptu we współczesnych obrazach" jest inspirowana historią Egiptu i odkryciem grobowca Tutanchamona, którego setną rocznicę odnalezienia obchodzono w listopadzie zeszłego roku. Na wystawie będzie można zobaczyć ukazane w kolorze obiekty i sceny znane z archiwalnych czarno-białych zdjęć.

Do odkrycia schodów wiodących w głąb ziemi do grobowca Tutanchamona doszło 4 listopada 1922 roku, w czasie ostatniego z planowanych przez archeologa Howarda Cartera (1874-1939) wykopalisk w Dolinie Królów, trwających od 1917 roku. Wśród zabytków odkrytych w słynnym grobowcu są liczne przedmioty codziennego użytku, jak biżuteria, szkatułki, lampy, ozdobne sztylety, naczynia na pachnidła czy wyposażenie pałacu w postaci skrzyń, siedzisk, łóż, podnóżków, figur.

Jak przekazał Nauce w Polsce kurator wystawy z ramienia Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN dr Wojciech Ejsmond, Weninger zainspirowany dziełami dawnych europejskich mistrzów tworzy obrazy przy użyciu olejów, akrylu i akwareli. Formalną edukację artystyczną zdobył w San Francisco. Specjalizuje się w postaciach ludzkich i portretach.

Jego zamiłowanie do sztuki skłoniło go do zajęcia się rzeźbieniem w kamieniu i kamieniarstwem, co zaprowadziło go do Luksoru, gdzie pracuje nad restauracją starożytnych zabytków. Od prawie dwóch dekad pracuje dla Epigraphic Survey of the University of Chicago.

Nauka w Polsce spytała Weningera skąd pomysł na taki cykl obrazów. "Moje otoczenie zainspirowało mnie do malowania obrazów dotyczących dziedzictwa kulturowego Egiptu, nie tylko zabytków, ale przede wszystkim ludzi" - wskazał artysta. Weninger pracując dla Epigraphic Survey of the Oriental Institute w Luksorze, zetknął się z Egipcjanami, których przodkowie zaangażowani byli w wykopaliska m.in. grobowca Tutanchamona. Jak zauważył, ich rola w badaniach jest często niedostatecznie uwypuklona.

Wernisaż wystawy malarstwa Johannesa Weningera odbędzie się 12 maja w piątek o godzinie 17:00 w sali im. Stanisława Staszica (nr 166) w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72) w Warszawie. Ekspozycja będzie czynna na antresoli Pałacu Staszica do 16 czerwca. W sobotę 13 maja o godz. 19.00 w ramach Nocy Muzeów egiptolog dr Filip Taterka wygłosi w Pałacu Staszica wykład o grobowcu Tutanchamona.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024