Życie morskie sprzed 462 milionów lat zachowało się w walijskich skamieniałościach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niezwykle dobrze zachowaną faunę morską z okresu środkowego ordowiku sprzed 462 milionów lat - znaleźli naukowcy w Castle Bank Quarry w Walii; dokładny opis opublikowali w „Nature Ecology & Evolution”.

Faunę morską znalezioną w Walii (Wielka Brytania), określa się mianem Burgess Shale – nazwa pochodzi od miejsca w Kanadzie, gdzie znaleziono takie skamieniałości organizmów o miękkich ciałach po raz pierwszy.

„Castle Bank rzuca nowe światło na wczesną ewolucję zwierząt, bo odkrywa kolejny rozdział w rozwoju ekosystemów” – napisali autorzy artykułu.

Fauna Castle Bank to różnorodne i przeważnie drobne organizmy morskie (od 1 do 5 mm długości), z których wiele ma zachowane tkanki miękkie, takie jak układ trawienny i tkanki nerwowe; mają np. oczy, nerwy wzrokowe i mózgi. Wśród znalezionych organizmów są robaki, rozgwiazdy, gąbki, skorupiaki i wymarłe stawonogi. Do tej pory zidentyfikowano ponad 170 gatunków, ale naukowcy zapowiadają, że ta liczba wzrośnie.

Autorzy podkreślają, że projekt związany z badaniem fauny Castle Bank był zasilany pieniędzmi pochodzącymi ze zbiórki społecznej (crowdfundingowej), za które kupione zostały mikroskopy.

Więcej informacji w materiale źródłowym. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera