Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
27.04.2023 aktualizacja 10.05.2023

Tekstroniczny system opracowany na Politechnice Łódzkiej nagrodzony złotym medalem w Bangkoku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali tekstroniczny system monitorujący drgania, który może mieć zastosowanie w samochodowych fotelikach dla dzieci oraz w siedziskach foteli operatorów maszyn. Ich projekt zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Bangkoku (Tajlandia).

Opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej tekstroniczny system monitorujący drgania, który może mieć zastosowanie w samochodowych fotelikach dla dzieci, a także w siedziskach foteli operatorów maszyn i urządzeń mechanicznych, został zaprezentowany na International Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition w Bangkoku i nagrodzony złotym medalem przez organizatorów wydarzenia.

Autorami projektu są dr hab. inż. Michał Frydrysiak i mgr inż. Zbigniew Pawliczak z Katedry Technologii Dziewiarskich i Maszyn Włókienniczych na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

"Tekstroniczny system diagnostyczny składa się z zaprojektowanej sensorycznej dzianiny przestrzennej 3D typu spacer, zwanej inaczej dzianiną dystansową. Dzianina taka jest lekka, oddychająca i sprężysta. W jej strukturę zaimplementowany został wątek piezoelektryczny połączony z elektronicznym urządzeniem wyposażonym w oprogramowanie umożliwiające rejestrowanie i przetwarzanie drgań" - wyjaśnił dr Frydrysiak.

Jak dodał, zaletą systemu jest możliwość prowadzenia diagnostyki wibracyjnej, czyli wizualizacji i sygnalizowania drgań przewyższających wartości dopuszczalne dla człowieka.

Projekt może być rozwiązaniem problemu, jakim są negatywne skutki przenoszenia się drgań na ciało człowieka, które mogą mieć wpływ zwłaszcza na układ kostny i narządy wewnętrzne. Ze zjawiskiem mają do czynienia kierowcy, ale dotyczy ono również dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych, w szczególności niemowlaków, które podróżują zazwyczaj w pozycji półleżącej, absorbując w ten sposób drgania przez odcinek lędźwiowy kręgosłupa.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023