Rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz wsparcie transformacji środowiskowej w regionie – to główne cele Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii, które powstanie na Uniwersytecie Śląskim. Obiekt ma być gotowy w 2027 r.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek podkreślił podczas wtorkowego briefingu, że inwestycja ma nie tylko rozszerzyć możliwości dydaktyczno-badawcze uczelni, ale także być realnym wsparciem dla otoczenia społeczno-gospodarczego. „Projekt wpisuje się w szerszy sposób myślenia o świecie akademickim jako istotnym instrumencie transformacji środowiskowej i społecznej” – powiedział rektor.
Celami Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii są bowiem rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz zniwelowanie skutków działalności przemysłowej i przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie.
„Cele te wpisują się w większą koncepcję uczelni, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki. Docelowo ma ona przemienić wizerunek regionu na arenie krajowej i międzynarodowej – z regionu znanego z górnictwa na ceniony ośrodek akademicki, który jest jego integralną częścią, poprzez przyczynianie się do polepszania życia mieszkańców” – podkreślił prof. Koziołek.
Nowoczesny budynek powstanie w katowickim kampusie Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Moniuszki. We wtorek uczelnia zaprezentowała projekt obiektu – ma to być budynek z sześcioma kondygnacjami (w tym jedna podziemna) o łącznej kubaturze ponad 11 tys. m3. Dach będzie zazieleniony.
W środku powstaną sale wykładowe, pracownie oraz laboratoria. Część obiektu ma być także dostępna dla społeczności.
Centrum ma być gotowe w 2027 r.
Projekt znajduje się na liście opublikowanych inwestycji o znaczeniu strategicznym w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021–2027”. Szacowana kwota projektu to ponad 223,5 mln zł.
Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.