Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie Śląskim powstanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz wsparcie transformacji środowiskowej w regionie – to główne cele Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii, które powstanie na Uniwersytecie Śląskim. Obiekt ma być gotowy w 2027 r.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek podkreślił podczas wtorkowego briefingu, że inwestycja ma nie tylko rozszerzyć możliwości dydaktyczno-badawcze uczelni, ale także być realnym wsparciem dla otoczenia społeczno-gospodarczego. „Projekt wpisuje się w szerszy sposób myślenia o świecie akademickim jako istotnym instrumencie transformacji środowiskowej i społecznej” – powiedział rektor.

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Celami Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii są bowiem rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz zniwelowanie skutków działalności przemysłowej i przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie.

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

„Cele te wpisują się w większą koncepcję uczelni, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki. Docelowo ma ona przemienić wizerunek regionu na arenie krajowej i międzynarodowej – z regionu znanego z górnictwa na ceniony ośrodek akademicki, który jest jego integralną częścią, poprzez przyczynianie się do polepszania życia mieszkańców” – podkreślił prof. Koziołek.

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nowoczesny budynek powstanie w katowickim kampusie Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Moniuszki. We wtorek uczelnia zaprezentowała projekt obiektu – ma to być budynek z sześcioma kondygnacjami (w tym jedna podziemna) o łącznej kubaturze ponad 11 tys. m3. Dach będzie zazieleniony.

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

W środku powstaną sale wykładowe, pracownie oraz laboratoria. Część obiektu ma być także dostępna dla społeczności.

Centrum ma być gotowe w 2027 r.

Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wizualizacja nowego budynku. Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Projekt znajduje się na liście opublikowanych inwestycji o znaczeniu strategicznym w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021–2027”. Szacowana kwota projektu to ponad 223,5 mln zł.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 25.06.2026. Nowo otwarta zmodernizowana baza laboratoryjna na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, 25 bm. Inwestycja obejmuje Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, Laboratorium Towaroznawstwa oraz Laboratorium Ochrony Środowiska, wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą wykorzystywaną zarówno w procesie dydaktycznym, jak i działalności naukowo-badawczej. Nowe wyposażenie pozwala na wykonywanie specjalistycznych analiz jakości paliw i produktów petrochemicznych. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Politechnika Morska będzie badać paliwa na najnowocześniejszym sprzęcie

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera