Nie żyje archeolog śródziemnomorski prof. Zsolt Kiss

Fot. Zbiory Działu Dokumentacji Naukowej IKSiO PAN
Fot. Zbiory Działu Dokumentacji Naukowej IKSiO PAN

W wieku 80 lat zmarł archeolog śródziemnomorski prof. Zsolt Kiss - podał Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Naukowiec badał kulturę świata śródziemnomorskiego, głównie Egiptu, w okresie antyku.

Prof. Zsolt Kiss urodził się w 8 września 1942 r.

"Był badaczem wnikliwym, łączącym świetne opanowanie warsztatu z umiejętnością skomponowania interesującego opracowania analityczno-syntetycznego. Jako znawca rzeźby i portretu rzymskiego zyskał uznanie międzynarodowe. Pozostawił po sobie bogaty dorobek, na który składają się studia poświęcone tym właśnie zagadnieniom, ale także publikacje interpretujące ikonografię bóstw w Egipcie grecko-rzymskim, prace dotyczące wyników wykopalisk czy zabytków w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych" - wspomina na stronie IKŚiO PAN zmarłego prof. Zsolta Kissa prof. Barbara Lichocka.

Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, a wcześniej Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej (ZAŚ) PAN. W 2016 r. przeszedł na emeryturę.

"Erudycja i pasja archeologa śródziemnomorskiego, szczególnie w odniesieniu do Egiptu grecko-rzymskiego, zawsze żywe zainteresowanie kolejnymi badaniami i publikacjami naukowymi, a jednocześnie pewne zdystansowanie i poczucie humoru, wyróżniały Go w sposób szczególny" - napisała prof. Lichocka.

Badaczka podała, że w ciągu wielu lat pracy zawodowej, którą prof. Kiss rozpoczął w 1964 r., piastował między innymi funkcje zastępcy dyrektora ZAŚ PAN oraz kierownika Zakładu Klasycznych Kultur Śródziemnomorskich w IKŚiO PAN. Przez wiele lat zajmował się wydawnictwami w instytucie - był ich redaktorem, często także tłumaczem na język francuski.

Było członkiem polskich misji archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie, w Egipcie (Aleksandria - Kom el-Dikka) i Syrii (Palmyra, tzw. Świątynia Sztandarów). Współpracował ze Stacją Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego (1966-1987).

Przygotował publikację na temat rzeźb z czasów ptolemejskich i rzymskich zatopionych w Porcie Wschodnim Aleksandrii oraz w zatoce Abukir (Kanopos i Herakleion) w ramach misji Europejskiego Instytutu Archeologii Podwodnej (Institut Européen d’Archéologie Sous-Marine).

Nauka w Polsce

szz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera