Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.04.2023 aktualizacja 25.04.2023

Władze Bydgoszczy chcą przekazać szpital miejski Politechnice Bydgoskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na najbliższej sesji rady miasta Bydgoszczy zostanie przedstawiony projekt uchwały o charakterze intencyjnym w sprawie przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej - poinformował w poniedziałek prezydent miasta Rafał Bruski.

Władze Politechniki Bydgoskiej zamierzają uruchomić kierunek lekarski od roku akademickiego 2025/2026.

"Gratuluję władzom Politechniki Bydgoskiej odwagi i podjęcia się działania bardzo potrzebnego w naszym mieście, a więc utworzenia kierunku lekarskiego. To jest bardzo wielkie wyzwanie. Uczelnia, aby kształcić studentów medycyny, musi spełnić wiele warunków, a jednym z nich, bardzo istotnym i trudnym, jest posiadanie bazy klinicznej" - powiedział na konferencji prasowej Bruski.

Prezydent miasta zaznaczył, że na najbliższej sesji rady miasta przedstawi radnym projekt uchwały, stanowiącej wstępne zaaprobowanie przekazania szpitala miejskiego politechnice, czyli "zmianę podmiotu tworzącego" placówkę.

Bruski podkreślił, że "oczekiwaniem wielu tysięcy mieszkańców miasta jest powrót do dawnego stanu, aby Bydgoszcz miała własną medycynę".

"Politechnika Bydgoska stawia sobie jasne cele i konsekwentnie je realizuje. Głównym celem na najbliższy czas jest utworzenie kierunku lekarskiego. Nie udałoby się to bez życzliwości i zrozumienia ze strony miasta. Dziękujemy za życzliwość i podjęcie działań zmierzających do tego, aby uczelnia dysponowała infrastrukturą umożliwiającą kształcenie na kierunku lekarskim" - powiedział rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

Zastępczyni prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz stwierdziła, że uchwała rady miasta będzie miała charakter intencyjny i będzie wyrażała tylko wstępną wolę przekazania przez miasto szpitala politechnice, która ma stać się tzw. podmiotem tworzącym.

Waszkiewicz dodała, że dopiero po uzyskaniu przez politechnikę stosownych pozwoleń i uruchomieniu kierunku lekarskiego możliwe będzie przyjęcie uchwały rady wyrażającej wprost zgodę na przekazanie szpitala.

Prorektor Politechniki Bydgoskiej prof. Szymon Różański podkreślił, że przekazanie przez miasto szpitala jest optymalną formą dla uczelni. Zaznaczył, że uczelnia będzie mogła w pełni skorzystać z zatrudnionej już kadry szpitala, jak również dofinansować placówkę.

Dyrektor naczelna Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Anna Lewandowska powiedziała, że zarząd szpitala popiera decyzję prezydenta o przekazaniu szpitala, bowiem jest to szansa rozwoju i podniesienie rangi szpitala z powiatowego na uniwersytecki.

Obecny szpital miejski ma być główną bazą kliniczną kształcenia studentów medycyny, ale uczelnia zamierza współpracować również z innymi szpitalami w mieście. Pierwsze porozumienie podpisane zostało w sobotę ze szpitalem MSWiA, a są prowadzone również rozmowy z innymi lecznicami. Politechnika Bydgoska na początek planuje przyjąć na medycynę 60 studentów.

W Bydgoszczy działa Collegium Medicum, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Collegium Medicum powstało 2004 r., gdy bydgoska Akademia Medyczna została włączona do UMK. Do CM UMK należą dwa największe szpitale w Bydgoszczy - Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza i Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Bizela. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024