Historia i kultura

Poznań/ Kolejne odkrycia archeologiczne w trakcie prac na Starym Rynku

03.12.2021. Prace archeologiczne poprzedzające modernizację płyty Starego Rynku w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
03.12.2021. Prace archeologiczne poprzedzające modernizację płyty Starego Rynku w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Na remontowanym poznańskim Starym Rynku, wraz z pracami budowlanymi, trwają badania archeologiczne. Nowych odkryć dokonano m.in. na podwórku za domkami budniczymi, gdzie odsłonięto m.in. piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek.

O nowych odkryciach poinformowała w środę spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak podano, na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określane jest na XIV-XV wiek.

„Co ciekawe, do budowy użyto cegły średniowiecznej, z której najpierw wzniesiony został zewnętrzny - północno-wschodni - mur kramów kupieckich. Stoiska te powstały po lokacji Poznania, czyli w drugiej połowie XIII wieku. Kramy miały konstrukcję szkieletową – drewnianą z wypełnieniem glinianym, co nie było trwałym rozwiązaniem. Jedynym śladem po nich są warstwy spalonego drewna. Pojawiają się też pierwsze cegły, z których w XIV w. wybudowano właśnie zewnętrzny mur chroniący towar przed pożarem, o który łatwo było w średniowieczu” – podano.

Podkreślono również, że „murowana konstrukcja świadczy o tym, że zabezpieczany był cenny towar, najprawdopodobniej handlowano tu suknem i przyprawami”.

Spółka podała, że kamienica, która powstała na miejscu kramów, dotrwała do drugiej wojny światowej. Później już jej nie odbudowano.

„Archeolodzy trafili także na przedmioty codziennego użytku, takie jak ceramika czy kafle piecowe z pierwszej połowy XVII w. Z uwagi na atrakcyjność wykopalisk badania przeprowadzone zostały na większej głębokości, niż to było pierwotnie przewidziane. W poniedziałek, 17 kwietnia, odsłonięte mury zostały zbadane skanerem laserowym 3D. Sporządzona została także dokumentacja zdjęciowa i rysunkowa. Na podstawie zebranych materiałów historycy będą mogli przeprowadzić szczegółową analizę architektoniczną tego miejsca i opisać jego przeszłość” – poinformowała spółka.

W ramach prac trwających obecnie na Starym Rynku prowadzona jest m.in. modernizacja fundamentów Ratusza. Na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego powstaje zadaszenie Pasażu Kultury, który będzie działał na ul. Jana Baptysty Quadro. Na konstrukcji zadaszenia będzie można umieszczać artystyczne instalacje.

„W pierzei południowej i zachodniej zostały naprawione i odtworzone oświetlenia piwnic kamienic. Wzdłuż pierzei zachodniej trwają prace przy wodociągu i układzie retencji dla zbiornika w okolicy Odwachu wraz z zabudową zbiornika retencyjnego do podlewania zieleni. Z kolei po stronie północnej Starego Rynku trwa budowa sieci wodociągowej. Równolegle postępują prace gazowe” – wskazano.

Podkreślono również, że w trakcie prowadzonych prac trasy przez plac budowy są tak wyznaczane, by piesi mieli możliwość dojścia do każdego budynku. Mimo trwających robót w dalszym ciągu można więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, jak i pozostałych miejsc otwartych dla klientów podczas przebudowy.

„Zmienia się także organizacja ruchu na ulicach wokół Starego Rynku. Obecnie zamknięte nadal jest dla ruchu samochodowego skrzyżowanie ul. Wronieckiej z ul. Kramarską oraz Świętosławskiej z Kozią. W tym rejonie prowadzone są roboty związane z przepięciem sieci gazowej i elektroenergetycznej. Utrudnienia potrwają do trzech tygodni. Możliwy jest przejazd bez utrudnień ul. Kramarską przez skrzyżowanie z ul. Żydowską” – podano.

Na Starym Rynku trwa także budowa nowych chodników. Jak podkreślił, cytowany w komunikacie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, „zależy nam na tym, by na części nowej nawierzchni już w weekend majowy restauratorzy mogli ustawić stoliki”.

Dodał, że „większość chodników powinna być gotowa wiosną, by w sezonie letnim lokale mogły działać w możliwie najszerszym zakresie. Takim, na jaki pozwolą warunki na placu budowy”.

Wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak wyjaśnił, że „starorynkową płytę pokryje równa nawierzchnia ze szlachetnych gatunków kamieni. Wcześniej wykonane zostaną chodniki wzdłuż kamienic, co ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali”. Dodał, że pierwsze płyty i krawężniki ułożone zostały już wzdłuż południowej i zachodniej pierzei. Pozostałe odcinki mają być sukcesywnie budowane w miejscach, gdzie postęp prac na to pozwoli. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024. Minimalistyczny Park Archeologiczny na terenie klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie. Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzony tu prac archeologicznych. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Paulini na Skałce udostępniają nową przestrzeń – Park Archeologiczny

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Polski dokumentalista: w przestrzeni publicznej brakuje informacji o prehistorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera