Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
14.04.2023 aktualizacja 14.04.2023

Zapytaj fizyka o czarne dziury

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Otwarty dla publiczności wykład o geometrii czarnych dziur wygłosi 25 kwietnia w Warszawie prof. Jerzy Lewandowski - laureat wyróżnienia, które otrzymali również Stephen Hawking i Kip Thorne.

Wykładowca zajmuje się ogólną teorią względności oraz jej modelami kwantowymi. Jest współtwórcą pętlowej grawitacji kwantowej, nad którą prowadzi nadal intensywne badania. Wraz ze współpracownikami badał własności czasoprzestrzeni Einsteina i rozwinął teorię równań spełnianych przez geometrię horyzontów czarnych dziur.

Popularnonaukowe spotkanie z cyklu „Zapytaj fizyka” organizuje Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Jerzy Lewandowski jest kierownikiem Katedry Teorii Względności i Grawitacji na tym wydziale. Tu studiował, uzyskał doktorat, habilitację, tytuł profesora oraz stanowisko profesora zwyczajnego. Jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego.

Naukowiec jest współautorem ponad 150 prac naukowych. Wypromował 15 doktorów i podobne liczby magistrów oraz licencjuszy.

W 2016 roku został wyróżniony przez Międzynarodowe Towarzystwo Ogólnej Teorii Względności i Grawitacji jako jeden z 10 uczonych (wśród których znaleźli się także Stephen W. Hawking oraz Kip S. Thorne). W 2018 roku swoją nagrodę przyznała mu Fundacja Humboldta.

Wykład odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w trybie stacjonarnym, w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Ogłoszenie o wykładzie można znaleźć tu. 

 

Fot. materiały prasowe

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024