Zapytaj fizyka o czarne dziury

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Otwarty dla publiczności wykład o geometrii czarnych dziur wygłosi 25 kwietnia w Warszawie prof. Jerzy Lewandowski - laureat wyróżnienia, które otrzymali również Stephen Hawking i Kip Thorne.

Wykładowca zajmuje się ogólną teorią względności oraz jej modelami kwantowymi. Jest współtwórcą pętlowej grawitacji kwantowej, nad którą prowadzi nadal intensywne badania. Wraz ze współpracownikami badał własności czasoprzestrzeni Einsteina i rozwinął teorię równań spełnianych przez geometrię horyzontów czarnych dziur.

Popularnonaukowe spotkanie z cyklu „Zapytaj fizyka” organizuje Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Jerzy Lewandowski jest kierownikiem Katedry Teorii Względności i Grawitacji na tym wydziale. Tu studiował, uzyskał doktorat, habilitację, tytuł profesora oraz stanowisko profesora zwyczajnego. Jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego.

Naukowiec jest współautorem ponad 150 prac naukowych. Wypromował 15 doktorów i podobne liczby magistrów oraz licencjuszy.

W 2016 roku został wyróżniony przez Międzynarodowe Towarzystwo Ogólnej Teorii Względności i Grawitacji jako jeden z 10 uczonych (wśród których znaleźli się także Stephen W. Hawking oraz Kip S. Thorne). W 2018 roku swoją nagrodę przyznała mu Fundacja Humboldta.

Wykład odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w trybie stacjonarnym, w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Ogłoszenie o wykładzie można znaleźć tu. 

 

Fot. materiały prasowe

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera