Wystartował naukowy projekt społecznościowy Gaia Vari

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pojawiła się okazja do wsparcia misji kosmicznej Gaia – każdy chętny może pomóc naukowcom w klasyfikowaniu gwiazd zmiennych. Społecznościowy projekt Gaia Vari jest prowadzony przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Jeśli ktoś chciałby wnieść swój wkład w poznawanie Wszechświata, ale nie jest naukowcem, może to robić biorąc udział na przykład w projektach „nauki społecznościowej”, zwanej też „nauką obywatelską”. Właśnie pojawiła się nowa okazja do takiego działania.

Na platformie Zooniverse, czyli największym portalu skupiającym projekty citizen science (nauki obywatelskiej) z całego świata, rozpoczął się projekt Gaia Vari. Projekt jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i służy wspieraniu klasyfikacji gwiazd zmiennych. Głównym celem Gaia Vari jest zbudowanie społeczności wokół misji kosmicznej Gaia i pomoc w klasyfikacji najciekawszych obiektów zmiennych.

Misja kosmicznego obserwatorium Gaia prowadzona jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) od 2013 roku. Głównym cele misji Gaia jest utworzenie trójwymiarowej mapy naszej kosmicznej okolicy w Drodze Mlecznej. Przy okazji można jednak prowadzić też różnorodne dodatkowe badania. Na przykład teleskopy Gai monitorują zmienność ponad dwóch miliardów obiektów w kosmosie.

Od Gai spływa na Ziemię olbrzymia ilość danych, które trzeba przeanalizować. Konsorcjum Gaia zaprojektowało na przykład proces automatycznej klasyfikacji obiektów zmiennych, jednak nie jest on idealny i potrzebuje pomocy ludzi, aby był lepszy. Stąd apel do miłośników astronomii i wszystkich innych pasjonatów nauki.

Zadaniem uczestników projektu Gaia Vari będzie klasyfikacja gwiazd zmiennych. Będą identyfikować te, które automat sklasyfikował niepoprawnie, a także poszukiwać obiektów o szczególnych cechach. Można będzie osobiście przyczynić się do wyszukania najciekawszych i najdziwniejszych obiektów w oceanie danych z kosmicznego obserwatorium Gaia.

Na razie wystartowała pierwsza z trzech kampanii projektu Gaia Vari. W kolejnych miesiącach pojawią się nowe zestawy danych i dodatkowe materiały edukacyjne.

„W pierwszych dniach działania projektu uczestnicy dokonali już około 50 tysięcy klasyfikacji obiektów” - wskazuje dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, astronomka współtworząca projekt Gaia Vari.

Strona internetowa projektu ma adres https://www.gaiavari.space. Natomiast, aby dołączyć do niego na platformie Zoouniverse, można to zrobić poprzez stronę internetową. (PAP)

cza/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera