414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2022/2023 – poinformowało MEiN. Najwięcej stypendystów kształci się na uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim.

Resort edukacji i nauki podaje, że rektorzy przedstawili 1150 wniosków o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2022/2023. Zostały one oceniane przez zespół doradczy, liczący 47 członków reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne.

Z 1104 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał stypendium 414 studentom, których wnioski zostały pozytywnie zarekomendowane przez zespół: 348 stypendiów za osiągnięcia naukowe, 28 stypendiów za osiągnięcia sportowe, 31 stypendiów za osiągnięcia artystyczne, 7 stypendiów za osiągnięcia mieszane (naukowo-artystyczne lub sportowe).

Najwięcej stypendiów otrzymali studenci zgłoszeni przez: Uniwersytet Jagielloński – 45, Uniwersytet Warszawski ‒ 42, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 28, Politechnikę Wrocławską – 27, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – 21 i Uniwersytet Rzeszowski – 19.

Jak wyjaśnia MEiN, zespół doradczy, oceniając i rekomendując wnioski, stosował podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu stypendiów w równej liczbie w ramach poszczególnych dyscyplin. Ustalono, że w danej dyscyplinie naukowej przyznaje się nie więcej niż 18 stypendiów. Dodatkowo został wprowadzony mechanizm wyrównawczy, który polega na tym, że w przypadku wystąpienia niewykorzystanych miejsc w rankingu danej dyscypliny mogą być one przeznaczone dla kandydatów z innych dyscyplin naukowych zaliczanych do tej samej dziedziny nauk. W przypadku wniosków zawierających osiągnięcia sportowe przyznaje się nie więcej niż 36 stypendiów.

Wysokość stypendium wynosi 17 tys. zł. Stypendyści otrzymają je w ramach jednej wypłaty od uczelni w terminie 14 dni od przekazania przez MEiN pieniędzy na rachunek bankowy uczelni. Łącznie w roku akademickim 2022/2023 na stypendia ministra edukacji i nauki dla studentów przeznaczono 7 mln zł. (PAP)

Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera