Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Wrocławski nie przedłużył ze stroną chińską umowy na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Wrocławski nie przedłużył ze stroną chińska umowy na współprowadzenie Instytut Konfucjusza, ale zamierza rozwijać sinologię, która cieszy się popularnością wśród studentów – powiedział PAP rektor uczelni prof. Robert Olkowicz.

O tym, że Uniwersytet Wrocławski nie będzie już współprowadził Instytutu Konfucjusza ze stroną chińską pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza Wrocław".

Uniwersytet Wrocławski utworzył Instytut Konfucjusza, jako jednostkę międzyuczelnianą, w 2008 r., wspólnie z Głównym Ośrodkiem Instytutu Konfucjusza (HANBAN) i Uniwersytetem w Xiamen w Chinach. Instytut funkcjonował w strukturze uczelni jako centrum dydaktyczne i podlegał prorektorowi ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.

Umowa na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza wygasła 25 stycznia tego roku, a strona chińska została poinformowana o tym, że porozumienie nie zostanie przedłużone w październiku 2022 r. Władze wrocławskiej uczelni podkreślają, że głównym powodem zaprzestania współpracy ze stroną chińską było to, że wskazani przez Chińczyków nauczyciele języka chińskiego "pracowali jako wolontariusze". W mediach pojawiały się z kolei informacje, że Instytuty Konfucjusza, które działają przy uczelniach w USA i krajach UE są "narzędziem chińskiej propagandy".

Od połowy marca Instytut Konfucjusza jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Wrocławskiego bezpośrednio podległą rektorowi uczelni. W Instytucie prowadzony jest teraz wewnętrzy audyt, po którym uczelnia zdecyduje o dalszej formie działalności tej jednostki. Wraz z uruchomieniem audytu wprowadzono personalne zmiany. Prof. Gościwita Malinowskiego na stanowisku dyrektora Instytutu zastąpił tymczasowo prof. Stefan Kiedroń.

Władze wrocławskiej uczelni zapewniają jednocześnie, ze chcą rozwijać sinologię – kierunek studiów, który otwarto w 2019 r. na Wydziale Filologicznym.

"Sinologia na Uniwersytecie Wrocławskim jest jednym z popularniejszych kierunków. I mam nadzieję, że tak pozostanie, tym bardziej że zamierzamy uruchomić kolejny etap kształcenia dla jej absolwentów, czyli studia magisterskie – powiedział PAP rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.

Dodał, że uczelnia jest w trakcie załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem wykładowców w Chin.

"W tej chwili zatrudniliśmy już formalnie wykładowcę z Chin, który ukończył filologie polską. Trwają formalności dotyczące dwóch innych wykładowców" – powiedział prof. Olkiewicz.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera