Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
15.03.2023 aktualizacja 15.03.2023

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na uczelniach i w instytutach badawczych

Adobe Stock Adobe Stock

15 jednostek naukowych z całej Polski - uczelnie i instytuty badawcze - weźmie udział w organizowanym po raz pierwszy Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej. Wykłady, pokazy i gry zaplanowano na 17 marca.

Hasłem dnia jest "Przyszłość to materiały". Celem inicjatywy jest promocja inżynierii materiałowej przede wszystkim wśród maturzystów, uczniów szkół średnich oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

W programie przewidziano pokazy, prezentacje, warsztaty, eksperymenty oraz wykłady. W niektórych jednostkach dla młodzieży będą udostępnione laboratoria.

Na Politechnice Warszawskiej odbędą się m.in. wykłady na temat korozji, plastiku i tworzyw sztucznych. Zespół z koła naukowego WUT Racing zaprezentuje swój bolid, budowany specjalnie na zawody Formuła Student, i pokaże, jak ważne w tym procesie jest wykorzystanie optymalnych materiałów.

W laboratoriach AGH odbędą się pokazy i gra terenowa "Tajemnice inżyniera Foxa".

Wśród tematów warsztatów i pokazów na Politechnice Poznańskiej są m.in. ciekłe kryształy, lewitujący magnes i powłoki chroniące lub zdobiące materiały.

Na Politechnice Łódzkiej będzie można m.in. poznać biomateriały polimerowe oraz dowiedzieć się, jak wykorzystać grafen w procesach oczyszczania wody.

W ramach zwiedzania na Politechnice Rzeszowskiej przewidziano warsztaty m.in. cięcia laserem (wycinanie próbek ze stali do nawęglania) czy natryskiwania plazmowego (wytworzenie na powierzchni próbek ze stali warstwy odpornej na ścieranie).

Wśród atrakcji na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym będą lekcje pokazowe m.in. o magazynowaniu energii, opatrunkach otrzymywanych z substancji pochodzenia naturalnego czy bakteriach produkujących celulozę o niezwykłych właściwościach.

W niektórych miejscach młodzież biorąca udział w wydarzeniu spróbuje pobić rekord w kategorii największej lekcji inżynierii materiałowej w Polsce. 

Jednostki biorące udział w wydarzeniu to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna, politechniki - Częstochowska, Gdańska, Krakowska, Łódzka, Poznańska, Rzeszowska, Śląska i Warszawska, Uniwersytet Śląski, Wojskowa Akademia Techniczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a także instytuty Polskiej Akademii Nauk - Metalurgii i Inżynierii Materiałowej oraz Podstawowych Problemów Techniki. (PAP)

bar/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023