Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
15.03.2023 aktualizacja 15.03.2023

Japonia/ Drzewa wiśni w Tokio już zakwitły, najwcześniej od początku obserwacji w 1953 r.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Drzewa wiśni zakwitły we wtorek w Tokio, najwcześniej od rozpoczęcia stałej obserwacji ich kwitnienia w 1953 roku - poinformowała japońska agencja Kyodo.

W całym kraju spodziewane jest wczesne kwitnienie wiśni z powodu wyższych niż zwykle temperatur w marcu tego roku - przekazała Japońska Agencja Meteorologiczna.

Do obserwacji drzew wykorzystywana jest odmiana wiśni "Somei Yoshino" rosnąca w chramie Yasukuni w stolicy Japonii.

Przedstawiciel agencji meteorologicznej odnalazł 11 kwitnących pąków na jednym drzewie próbnym na terenie świątyni we wtorek około godz. 14 czasu lokalnego (godz. 6 rano w Polsce). Ogłoszono rozpoczęcie kwitnienia drzew w Tokio - 10 dni wcześniej niż wynosi średnia i sześć dni wcześniej niż przed rokiem. Oczekuje się, że kwiaty w pełni rozwiną się w przeciągu tygodnia.

Odwiedzający parki zarządzane przez władze metropolitalne Tokio będą mogli w tym roku po raz pierwszy od trzech lat organizować imprezy z jedzeniem i napojami w okresie kwitnienia wiśni; w czasie pandemii Covid-19 takie imprezy się nie odbywały.

Kilkusetletnia tradycja hanami, czyli podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów wiśni, jest jednym z ważnych elementów japońskiej kultury. (PAP)

kjm/ mms/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024