Uczelnie i instytucje

Sejm/ Komisja za utworzeniem Akademii Piotrkowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się we wtorek za poselskim projektem ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Uczelnia ma powstać na bazie działającej w tym mieście Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

We wtorek przeprowadzono pierwsze czytanie tego projektu. Przewiduje on utworzenie 1 czerwca 2023 r. nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim.

„Projektowana ustawa ma na celu wzmocnienie ośrodka akademickiego w Piotrkowie Trybunalskim” – uzasadniał projekt poseł Antonii Macierewicz. Dodawał, że powołanie Akademii „odpowiada rzeczywistemu potencjałowi intelektualnemu i społecznemu Piotrkowa Trybunalskiego, z czego wszyscy reprezentujący to miasto, bez względu na kierunek polityczny, zdają sobie sprawę” – mówił.

W projekcie wskazano, że pozytywną opinię w sprawie utworzenia Akademii na bazie funkcjonującej Filii wyrażono w uchwale Rady Uczelni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z 25 maja 2022 r. i w uchwale senatu uczelni z 26 maja 2022 r.

Projektowane przepisy przewidują przejście do Akademii pracowników (którzy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazaną Filię), studentów, uczestników kształcenia podyplomowego i w innych formach (kształcących się w Filii).

W projekcie ustawy przewidziano możliwość pokrycia z budżetu państwa wskazanej pisemnie przez rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kwoty rekompensaty, ok. 40 mln zł w związku z przekazaniem Akademii majątku UJK.

Komisja opowiedziała się przyjęciem projektu, jednocześnie wprowadzając do niego poprawki, które miały charakter redakcyjny i doprecyzowujący.

Filia kieleckiej uczelni funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Obecnie Filia UJK w Piotrkowie kształci studentów na 11 kierunkach m.in. administracji, zarządzaniu, logistyce, historii, filologii angielskiej i pielęgniarstwie. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera