Wzrost poziomu mórz zagraża zwłaszcza azjatyckim megamiastom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wzrost poziomu mórz w tym stuleciu może nieproporcjonalnie wpłynąć na niektóre azjatyckie megamiasta, a także zachodnie tropikalne wyspy Pacyfiku i zachodni Ocean Indyjski - informuje „Nature Climate Change“.

Naukowcy od dawna wiedzą, że poziom mórz będzie się podnosił wraz ze wzrostem temperatury oceanów, głównie dlatego, że woda rozszerza się, gdy się ociepla, a położone na lądzie topniejące pokrywy lodowe uwalniają więcej wody do oceanów. Badania wykazały również, że wzrost poziomu mórz będzie się różnić regionalnie, ponieważ zmiany prądów oceanicznych prawdopodobnie kierują więcej wody do niektórych wybrzeży, w tym do północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Francuscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersytetu La Rochelle oraz Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR) przygotowali mapę poziomu morza w wybranych punktach na całym świecie. Badanie opierało się na zestawie symulacji przeprowadzonych za pomocą modelu Ziemi, który zakłada, że społeczeństwo w tym stuleciu będzie emitować gazy cieplarniane w wysokim tempie.

Co godne uwagi, nowe badanie uwzględnia naturalnie występujące wahania poziomu mórz spowodowane takimi zdarzeniami, jak El Niño lub zmiany w cyklu wodnym (proces znany jako wewnętrzna zmienność klimatu). Korzystając zarówno z komputerowego modelu globalnego klimatu, jak i specjalistycznego modelu statystycznego, naukowcy mogli określić, w jakim stopniu te naturalne fluktuacje mogą wzmacniać lub zmniejszać wpływ zmiany klimatu na podnoszenie się poziomu mórz wzdłuż niektórych wybrzeży.

Jak wynika z analizy uzyskanych danych, wewnętrzna zmienność klimatu może zwiększyć wzrost poziomu mórz w niektórych miejscach o 20–30 proc. bardziej niż wynikałoby to z samej globalnej zmiany klimatu. Wewnętrzna zmienność klimatu (ICV) odnosi się do naturalnej zmienności systemu klimatycznego, która obejmuje procesy związane z atmosferą, oceanem, lądem i kriosferą oraz ich interakcjami.

Do roku 2100 kilka azjatyckich megamiast może być szczególnie zagrożonych, jeśli społeczeństwo wyemituje wysoki poziom gazów cieplarnianych. Są to Chennai i Kalkuta (Indie), Yangon (Birma), Bangkok (Tajlandia), Ho Chi Minh City (Wietnam) i Manila (Filipiny).

Na przykład w Manili, jeśli brać pod uwagę tylko globalną zmianę klimatu, do roku 2100 powodzie na wybrzeżach będą występować 18 razy częściej niż w roku 2006. Jednak w najgorszym przypadku mogą one występować 96 razy częściej ze względu na kombinację zmiany klimatu i wewnętrznej zmienności klimatu.

Wewnętrzna zmienność klimatu zwiększy również wzrost poziomu mórz wzdłuż zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Australii.

Autorzy podkreślają, że szacunki wzrostu poziomu mórz są obarczone znaczną niepewnością ze względu na złożone i nieprzewidywalne interakcje w ziemskim systemie klimatycznym. Jednak dla społeczeństwa kluczowe znaczenie ma świadomość potencjału ekstremalnego wzrostu poziomu mórz w celu opracowania skutecznych strategii adaptacyjnych.

„Wewnętrzna zmienność klimatu może znacznie wzmocnić lub stłumić wzrost poziomu mórz spowodowany zmianami klimatycznymi – powiedział naukowiec z NCAR Aixue Hu, który jest współautorem artykułu. - W najgorszym przypadku połączony efekt zmiany klimatu i wewnętrznej zmienności klimatu może spowodować wzrost lokalnego poziomu mórz o ponad 50 proc. zmiany spowodowanej samą zmianą klimatu, stwarzając tym samym znaczne ryzyko poważniejszych powodzi dla przybrzeżnych megamiast i zagrażając milionom ludzi”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera