Biebrzański PN/ Dobry czas na obserwacje wiosennych migracji ptaków

11.03.2015 PAP/Artur Reszko
11.03.2015 PAP/Artur Reszko

Przedwiośnie to dobry czas na obserwacje wiosennych migracji ptaków, które wędrując z południa na północ, zatrzymują się na odpoczynek na rozlewiskach nad Biebrzą. Biebrzański PN zachęca miłośników przyrody do wycieczek i obserwacji przyrodniczych.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Tereny te są atrakcyjne dla wielu gatunków, także dla ptaków. W 2023 roku park obchodzi swoje 30-lecie.

"Obecnie nad Biebrzą można obserwować m.in.: gęsi tundrowe, gęsi białoczelne, gęgawy, łabędzie nieme, łabędzie krzykliwe, łabędzie czarnodziobe, świstuny, rożeńce, głowienki, czernice, bielaczki, gągoły. Słychać śpiew: paszkotów, kosów, pełzaczy i sikor. Żurawie prezentują swoje widowiskowe tańce godowe. Właśnie teraz, można zaobserwować jeszcze zimujących nad Biebrzą­ – przybyszów z północy, czyli myszołowy włochate" - poinformowała PAP kierownik działu edukacji Biebrzańskiego PN Beata Głębocka.

Ptaki można obserwować w przedwiosennych krajobrazach rozlewisk Biebrzy.

11.03.2015  PAP/Artur Reszko
11.03.2015  PAP/Artur Reszko

"Dogodne miejsca bytowania znajdują tu gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce i Europie. Przedwiośnie i wiosna to wyjątkowy okres dla wielu z nich. To czas wędrówki pomiędzy zimowiskami i legowiskami. Niektóre z nich goszczą tylko na chwilę, zatrzymując się w drodze. Tutaj znajdują spokój, odpoczywają i uzupełniają siły przed dalszą podróżą. Inne właśnie opuszczają nadbiebrzańskie tereny, gdzie spędziły zimę" - tłumaczy Głębocka.

Na niebie nad Biebrzą coraz częściej w ostatnich dniach można obserwować klucze wędrujących ptaków. Filmiki zamieścił w mediach społecznościowych np. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego PN w Grzędach.

11.03.2015  PAP/Artur Reszko
11.03.2015  PAP/Artur Reszko

"(...) Setki przelatujących nad nami gęsi, wszystkie zmierzające w kierunku bezpiecznego odpoczynku i przynoszące nad Biebrzę wiosnę. Chociaż z daleka słyszeliśmy ich wdzięczne nawoływanie, nie spodziewaliśmy się tak oszałamiającego widoku" - napisano na profilu ośrodka, zachęcając do obserwacji i szacunku dla przyrody. (PAP)

Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera