Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Na GUMedzie powstało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

 03.03.2023. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała (L), wiceminister zdrowia Piotr Bromber (C), prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński (2P), prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Mirosława Pellowska-Piontek (2L) oraz dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski (P) podczas uroczystego otwarcia Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed, UCK i UCS. PAP/Piotr Matusewicz
03.03.2023. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała (L), wiceminister zdrowia Piotr Bromber (C), prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński (2P), prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Mirosława Pellowska-Piontek (2L) oraz dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski (P) podczas uroczystego otwarcia Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed, UCK i UCS. PAP/Piotr Matusewicz

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w piątek zostało otwarte Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Szef Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że Gdańsk dołączył do elitarnego grona najlepszych uniwersytetów w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim i światowym poziomie.

Ponad 10 mln zł otrzymał Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) na utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medyczny na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.

"Gratuluję otwarcia centrum. Mam nadzieję, że to kolejny impuls do realizacji badań klinicznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, który jest dla nas - Ministerstwa Zdrowia - bardzo ważny" - powiedział w piątek podczas otwarcia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała podkreślił, że kwintesencją działania uczelni medycznych, poza kształceniem kadr, jest prowadzenia badań w obszarze nauk medycznych. "Nie da się prowadzić badań klinicznych tylko wyłącznie siedząc za biurkiem uniwersyteckim. Do tego potrzebne jest profesjonalne narzędzie, jakim są szpitale kliniczne, podmioty medyczne oraz zaplecze infrastrukturalne i profesjonalna kadra, dzięki której badania w ogóle można prowadzić" - stwierdził.

Pieniądze, które wyasygnowała Agencja Badań Medycznych, zostały przeznaczone na cztery cele: adaptację i wyposażenie 20 pomieszczeń biurowych w budynku nr 9 (budynek administracyjny - główna siedziba CWBK), wyposażenie w sprzęt medyczny Ośrodka Badań Klinicznych Faz Wczesnych, stworzenie systemu informatycznego zarządzania badaniami klinicznymi i zatrudnienie personelu administracyjnego.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński podkreślił, że otwarcie centrum to wielkie święte uniwersytetu i pacjentów. "Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii w wielu schorzeniach, to jest szansa na dłuższe i lepsze życie albo życie w ogóle" - oznajmił.

Podkreślił, że Agencja Badań Medycznych, która funkcjonuje od czterech lat, przeznaczyła ponad 2 mld złotych na sektor badań klinicznych w Polsce. "To jest kilkaset projektów i ponad 60 tys. pacjentów, którzy w całej Polsce biorą udział w badaniach finansowych w ten sposób przez Skarb Państwa" - podkreślił.

"Dzisiaj otwieramy 15. z 23 Centrum Badań Klinicznych w Polsce" - podkreślił Sierpiński i dodał, że jest to sieć, która powstaje w naszym kraju. "Gdańsk dołącza do elitarnego grona uniwersytetów najlepszych w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim, światowym poziomie" - oznajmił

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego (MCWBK GUMed, UCK i UCS) zostało powołane w celu stworzenia efektywnej struktury zajmującej się kompleksową obsługą oraz zarządzaniem badaniami klinicznymi i eksperymentami medycznymi, w tym eksperymentami badawczymi, uruchamianymi w GUMed. Do zadań jednostki należy także wsparcie prowadzonych badań klinicznych. Na MCWBK składają się z Centra Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) istniejące w strukturach właściwych jednostek partnerskich (tj. GUMed, UCK i UCS).

W ramach MCWBK zaplanowano wsparcie innowacyjnej infrastruktury badawczej, w tym Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz, w której realizowane będą projekty naukowe we współpracy z najlepszymi instytucjami naukowymi na świecie. W planach MCWBK jest również udział w kształceniu studentów i lekarzy. Dzięki wsparciu zespołów badawczych GUMed przez MCWBK Uczelnia zwiększy swój udział w pionierskich badaniach nad nowymi lekami, bez których jest niemożliwy rozwój medycyny.

Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała podkreślił, że GUMed należy do najbardziej aktywnych wnioskodawców uzyskujących dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. "Obecnie uczelnia jest liderem 16 projektów finansowanych przez ABM, wśród których 15 to projekty badawczo-naukowe, a jeden dotoczy utworzenia Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych" - stwierdził.

Zaznaczył, że łączna wartość dofinansowania wynosi ponad 201 mln zł. "Są to badania w głównych obszarach uczelni: chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych czy chorób rzadkich" - podkreślił Gruchała.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber w trakcie wizyty w Gdańsku przypomniał, że w parlamencie jest procedowana ustawa o badaniach klinicznych. "Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zakończy się proces legislacyjny w Sejmie" - powiedział.

Zaznaczył, że "zamykany jest ważny etap wsparcia procesu badań klinicznych w Polsce". "Tworzymy zupełnie inną przestrzeń formalno-prawną, transparentną, nowoczesną. W całym procesie legislacyjnym, przebieg procesu świadczy o tym, jak ważna była to ustawa" - stwierdził.

Zdaniem wiceministra, ustawa o badaniach klinicznych jest "mocno propacjencka". "Stwarzamy przestrzeń formalno-prawną do prowadzenia badań. Z drugiej strony mocno akcentujemy pozycję pacjenta w tym procesie" - zapewnił.

"Badania kliniczne to też dostęp do nieosiągalnych terapii i na tym etapie musimy zabezpieczyć pozycję i prawa pacjenta. Ta ustawa to właśnie robi" - podkreślił wiceminister Bromber.

Projekt ustawy o badaniach klinicznych określa zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Wprowadzone zostaną także rozwiązania, które zapewnią ochronę uczestników badań, jeśli chodzi o system odszkodowań (ubezpieczeń). Do najważniejszych rozwiązań w tym zakresie należy m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych, który będzie finansowany z wpłat sponsorów.

Ustawa wraz z poprawkami na początku lutego została przyjęta przez Senat. Teraz ma zająć się nią Sejm. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera