Dwoje naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało prestiżowe granty ERC

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr hab. Piotr Skowron z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz dr Agnieszka Brylak z Wydziału Neofilologii UW otrzymali prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Starting Grants - poinformowała w środę uczelnia.

Ostatnio ERC przyznała Starting Grants w listopadzie 2022 r. Wśród laureatów było czterech naukowców z Polski. Jak poinformowało w środę PAP biuro prasowe ERC, część projektów, których autorzy starali się o dofinansowanie jesienią, trafiła na listę rezerwową. W lutym 2023 r. Europejska Rada ds. Badań Naukowych znalazła dodatkowe środki na sfinansowanie części z nich – w tym gronie znalazło się dwoje badaczy z UW.

Piotr Skowron zrealizuje projekt „Proporcjonalne algorytmy dla demokratycznych decyzji” (PRO-DEMOCRATIC).

W projekcie analizowane będą algorytmy, które można stosować w głosowaniach o złożonej strukturze. Taką strukturą charakteryzują się m.in. głosowania dotyczące budżetu obywatelskiego. Skowron, wraz z zespołem, planuje zbadać, czy określone formalne kryteria sprawiedliwości są możliwe do spełnienia przy podejmowaniu decyzji na podstawie głosowania oraz zaprojektować narzędzia, które pomogą analizować zarówno dane wyborcze, jak i systemy głosowania. Ostatecznym celem badań będzie zaprojektowanie jak najbardziej efektywnych i sprawiedliwych metod liczenia głosów.

„Pracujemy nad tym, żeby móc pokonywać bardziej złożone ograniczenia w strukturze głosowania, tak aby nasze algorytmy mogły być szeroko aplikowane w różnych dziedzinach życia” – podkreśla laureat grantu, cytowany na stronie internetowej uczelni.

Projekt będzie realizowany przez pięć lat. Rozpocznie się w październiku 2023 r.

Z kolei Agnieszka Brylak z Wydziału Neofilologii UW zrealizuje projekt „Teotl: kompleksowa analiza głównej kategorii religijnej przedhiszpańskiego Środkowego Meksyku”.

Teotl było kluczowym pojęciem religii Indian Nahua. Brylak będzie szukała odpowiedzi na pytanie czy oznaczało ono boga, istotę z zaświatów czy rodzaj energii. Zbada też, w jaki sposób kategoria teotl została wykorzystana w pismach chrześcijańskich.

Starting Grants mogą otrzymać naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie, na projekt trwający do 5 lat. ERC wspiera nowatorskie pomysły we wszystkich dziedzinach nauk. Laureaci mają swobodę w wyborze programu badawczego i budowy własnego zespołu.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznaje granty ERC Starting Grants od 2007 r. Jej budżet wynosi ponad 16 mld euro i jest częścią programu Horizon Europe.

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera