Robot humanoidalny w Centrum Nauki Kopernik wymagał wyłączenia w trakcie recytacji liczby Pi

Warszawa, 19.02.2023. Prezentacja robota o twarzy Mikołaja Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Dzięki sztucznej inteligencji robot potrafi porozmawiać na każdy temat. (ad) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 19.02.2023. Prezentacja robota o twarzy Mikołaja Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Dzięki sztucznej inteligencji robot potrafi porozmawiać na każdy temat. (ad) PAP/Mateusz Marek

Robot humanoidalny, wystawiony w Centrum Nauki Kopernik z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, musiał być wyłączony w trakcie recytacji liczby Pi - poinformowało CNK na Facebooku. O recytację poprosił jeden ze zwiedzających.

Robot ma twarz Mikołaja Kopernika, mierzy 190 cm i waży 100 kg. Porozumiewa się ze światem za pomocą popularnego modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer). Chat GPT (od listopada 2022 r. powszechnie dostępny online) oparty jest na 20 miliardach parametrów, tymczasem pełny model GPT3, z którego korzysta robot, ma 175 miliardów. Dzięki temu może generować niemal każdy rodzaj treści, ucząc się z internetu i danych treningowych.

W poniedziałek jeden ze zwiedzających Centrum Nauki Kopernik poporosił robota o wyrecytowanie liczby Pi. Robot "z zadaniem poradził sobie doskonale, bo nie przestawał wymieniać kolejnych cyfr, więc musieliśmy to przerwać" - kometuje CNK na swoim profilu na Fb.

Liczba Pi określa stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Kolejni naukowcy starają się coraz lepiej ją poznać. W styczniu 2020 Timothy Mullican uzyskał dokładność 50 bilionów miejsc po przecinku przy pomocy programu y-cruncher. Obliczenia zajęły 303 dni. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera