Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
17.02.2023 aktualizacja 17.02.2023

Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański będzie jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych ostatnich lat

15.02.2023. Na zdjęciu prof. dr hab. Grzegorz Górski. PAP/Tytus Żmijewski 15.02.2023. Na zdjęciu prof. dr hab. Grzegorz Górski. PAP/Tytus Żmijewski

Światowy Kongres Kopernikański będzie jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w ostatnich latach – powiedział PAP prof. Grzegorz Górski o wydarzeniu rozpoczynającym się w niedzielę w Toruniu.

Konferencja Akademii Kopernikańskiej potrwa trzy dni (19-21 lutego 2023 r.). Odbywać się będzie w Toruniu. Jej celem – jak podano w ustawie o Akademii Kopernikańskiej – ma być wymiana informacji, doświadczeń i wyników najnowszych innowacyjnych badań naukowych z ostatnich pięciu lat z zakresu astronomii, ekonomii i medycyny.

PAP zapytała pełnomocnika ds. organizacji i kierowania pracami Akademii Kopernikańskiej prof. Grzegorza Górskiego, jakie będą najważniejsze wydarzenia w ramach Kongresu.

"Poza tymi elementami, które są związane z kontynuowaniem procesu kreacji Akademii Kopernikańskiej, najważniejszy jest wymiar naukowy Kongresu. Tu niewątpliwie na czoło wysuwa się panel astronomiczny, w którym udało się skupić gros najwybitniejszych postaci w tym obszarze naukowym. Można śmiało powiedzieć, że to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w ostatnich latach" – wskazał prof. Górski.

W programie wydarzenia czytamy, że prelegentami będą m.in.: P. J. E. Peebles – kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla z fizyki (2019 r.), Michel Gustave Édouard Mayor – szwajcarski astronom, profesor na Wydziale Astronomii na Uniwersytecie Genewskim, laureat Nagrody Nobla z fizyki (2019 r.) i Barry Clark Barish – amerykański fizyk doświadczalny i laureat Nagrody Nobla (2017 r.), Didier Patrick Queloz – szwajcarski astronom, laureat Nagrody Nobla z fizyki (2019 r.).

Prof. Górski ocenił, że bardzo interesująco wyglądać będą również panele ekonomiczne.

"Tu, dzięki wsparciu prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego w Kongresie i w debatach weźmie udział kilku prezesów banków centralnych. Ich debata opowie nam o wyzwaniach, przed jakimi stoją banki centralne w dobie wojny i kryzysu ekonomicznego" – podkreślił.

Naukowcy rozmawiać będą też o problematyce rosyjskiej. "Wreszcie będą ciekawe debaty o kryzysie cywilizacji zachodniej czy o kryzysie konstytucjonalizmu w krajach owej cywilizacji" – dodał.

"Jestem przekonany, że siła naukowego oddziaływania Kongresu będzie wykraczać daleko poza granice Polski" – wyraził nadzieję prof. Górski.

Naukowiec poinformował również, że dzięki staraniom Akademii Kopernikańskiej pogłębiona zostanie współpraca z uniwersytetami w Padwie i Ferrarze, czyli ośrodkami naukowymi, które – jak zaznaczył prof. Górski – nie tylko mają swoje znaczenie w ukształtowaniu Kopernika, ale do dzisiaj odgrywają czołową rolę w Europie.

"Owocem tego będzie wspólne z naszą Akademią fetowanie Kopernika w tych ośrodkach we wrześniu. Akademia będzie też starała się intensywnie rozwijać współpracę z instytucjami naukowymi i uczonymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i szerzej Europy Środkowo-Wschodniej. To jest priorytet" – podkreślił.

Prof. Górski zapytany, czy każdy zainteresowany może wziąć udział w wydarzeniu, przekazał, że z uwagi na uwarunkowania lokalowe liczba osób, które będą mogły brać w obradach jest ograniczona, ale była możliwość rejestracji na Kongres przez ostatni miesiąc. Osoby, które nie będą mogły być na miejscu, mogą skorzystać ze streamingu i z transmisji telewizyjnych.

Według szacunków organizatorów w kongresie weźmie udział ok. 600 osób, z czego około 40 proc. to goście zagraniczni.

Prof. Górski zapytany, czy planowane są kolejne edycje tego wydarzenia, zwrócił uwagę, że zgodnie z zapisami w ustawie o Akademii Kopernikańskiej kongres ma odbywać się co pięć lat.

"Niewykluczone jednak, że – może nie w tak spektakularnej formie – będziemy starali się co roku organizować podobne wydarzenia. W każdym razie nasi zagraniczni goście już sygnalizują taką chęć – zwłaszcza stosunkowo duża liczba osób, które nie mogły przyjechać na ten Kongres z uwagi na obowiązki uczelniane" – powiedział.

Właśnie z powodu niewygodnego dla pracowników uczelni terminu kolejne, podobne wydarzenia, Akademia Kopernikańska zamierza organizować w maju–czerwcu.

"Zapewni to jeszcze większą obecność uczonych zagranicznych, a tym samym stworzy polskim badaczom, zwłaszcza młodym, łatwiejszy kontakt z ich zagranicznymi, starszymi kolegami" – zapewnił.

Szczegółowy program wydarzenia jest na stronie internetowej. (PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023