Uczelnie i instytucje

Szefowie akademii nauk z Polski, USA i z Ukrainy wzywają do dalszej pomocy uczonym z Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wzywamy międzynarodową społeczność naukową do dalszej pomocy uczonym z Ukrainy i do wspierania planów powojennej odbudowy nauki w tym kraju – piszą w liście otwartym prezesi akademii nauk z Polski, USA i Ukrainy.

Z powodu zbliżającej się rocznicy ataku Rosji na Ukrainę prezesi Polskiej Akademii Nauk – prof. Marek Konarzewski, Narodowej Akademii Nauk USA – prof. Marcia K. McNutt i Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – Anatoly Zagorodny opublikowali list otwarty skierowany do międzynarodowej społeczności akademickiej.

"Wzywamy międzynarodową społeczność naukową do dalszej pomocy uczonym z Ukrainy oraz do wspierania planów powojennej odbudowy nauki w tym kraju. Przyszły dobrobyt Ukrainy będzie zależał od zasobów ludzkich i infrastruktury, a w szczególności od modernizacji krajowego sektora badań, innowacji i edukacji" – napisano.

"Głęboko wierzymy, że nieuzasadniona agresja się skończy, a Ukraina zwycięży. Jesteśmy świadkami zmagań ukraińskiej społeczności naukowej z brutalną wojną. W obliczu niesprawiedliwości połączmy siły, aby razem wspierać naukę!" – podkreślono.

Prezesi zaapelowali też o ochronę ukraińskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego przed wywołanym wojną upadkiem, rosnącą luką pokoleniową i drenażem mózgów, czyli odpływem naukowców za granicę.

W liście przypomniano, że 2 czerwca 2022 r. przedstawiciele kilku narodowych akademii nauk spotkali się w Warszawie w celu opracowania planu działań dla rozwoju nauki w Ukrainie.

Od tamtego czasu akademie podjęły kroki wspierające naukowców z Ukrainy i w Ukrainie. Wskazano na m.in. uruchomienie program, który umożliwia uczonym opuszczającym Ukrainę pozostanie w nauce.

"Łącznie przyjęliśmy 218 ukraińskich stypendystów na pobyty do 10 miesięcy" – sprecyzowano.

Innym działaniem było zorganizowanie licznych szkoleń dla ukraińskich naukowców w językach angielskim i ukraińskim. W tych warsztatach wzięło udział prawie 600 uczestników z Ukrainy.

W liście podano też informację o uruchomieniu programu grantowego skierowanego do ukraińskich zespołów badawczych z głównym koordynatorem z Ukrainy goszczonym w jednostce badawczej w Polsce oraz z członkami jego zespołu – w tym młodymi naukowcami bez doktoratu – przebywającymi poza Ukrainą lub na jej terenie.

"Wszystko powyższe nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy pomiędzy akademiami oraz bez życzliwego wsparcia międzynarodowych organizacji naukowych z Europy i spoza niej. Wierzymy jednak, że nadal istnieje pole do wdrożenia szerszego zakresu działań i wsparcia" – podkreślono.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera