Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
19.02.2023 aktualizacja 19.02.2023

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza powiązane z depresją u seniorów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza ma związek z ryzykiem depresji w starszym wieku – wynika z badania, które publikuje pismo „JAMA”.

Naukowcy z Harvard University w (Boston, Massachusetts, USA) oraz Emory University w Atlancie (Georgia, USA) doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 8 907 422 obywateli USA w wieku powyżej 64 lat objętych programem ubezpieczeń społecznych Medicare. W ciągu pięciu lat u 1 526 690 z nich zdiagnozowano depresję.

Sprawdzano, czy długotrwała ekspozycja w miejscu zamieszkania na pyły zawieszone PM2, dwutlenek azotu (NO2) oraz ozon (O3) miała związek z wyższym ryzykiem wystąpienia depresji w w wieku senioralnym.

Okazało się, że istnieje statystycznie istotna zależność między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza a wyższym ryzykiem depresji po 64. roku życia. W analizie uwzględniono klimat występujący w miejscu zamieszkania, sąsiedztwo terenów zielonych, społeczno-ekonomiczne warunki życia, dostęp do opieki medycznej i poziom urbanizacji.

Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że zanieczyszczenie powietrza jest potencjalnym czynnikiem ryzyka rozwoju depresji w starszym wieku. Jak przypominają, wcześniej podobną zależność zaobserwowano w odniesieniu do chorób neurodegeneracyjnych mózgu.

Więcej w artykule źródłowym. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024