Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza ma związek z ryzykiem depresji w starszym wieku – wynika z badania, które publikuje pismo „JAMA”.
Naukowcy z Harvard University w (Boston, Massachusetts, USA) oraz Emory University w Atlancie (Georgia, USA) doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 8 907 422 obywateli USA w wieku powyżej 64 lat objętych programem ubezpieczeń społecznych Medicare. W ciągu pięciu lat u 1 526 690 z nich zdiagnozowano depresję.
Sprawdzano, czy długotrwała ekspozycja w miejscu zamieszkania na pyły zawieszone PM2, dwutlenek azotu (NO2) oraz ozon (O3) miała związek z wyższym ryzykiem wystąpienia depresji w w wieku senioralnym.
Okazało się, że istnieje statystycznie istotna zależność między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza a wyższym ryzykiem depresji po 64. roku życia. W analizie uwzględniono klimat występujący w miejscu zamieszkania, sąsiedztwo terenów zielonych, społeczno-ekonomiczne warunki życia, dostęp do opieki medycznej i poziom urbanizacji.
Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że zanieczyszczenie powietrza jest potencjalnym czynnikiem ryzyka rozwoju depresji w starszym wieku. Jak przypominają, wcześniej podobną zależność zaobserwowano w odniesieniu do chorób neurodegeneracyjnych mózgu.
Więcej w artykule źródłowym. (PAP)
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.