Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
05.02.2023 aktualizacja 05.02.2023

Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Pniewo, 15.01.2022. Liczenie nietoperzy. Fot. PAP/Lech Muszyński Pniewo, 15.01.2022. Liczenie nietoperzy. Fot. PAP/Lech Muszyński

W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie). Akcja potrwa do poniedziałku.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi ma powierzchnię ponad 7,3 tys. hektarów. Znajduje się na terenach gmin: Łomża, Piątnica i Wizna. Zadaniem parku jest zachowanie i ochrona w nienaruszonym stanie doliny rzeki Narew. Jednym z zadań jest monitoring zimujących na terenie parku nietoperzy.

W sobotę rozpoczęła się coroczna akcja liczenia hibernujących nietoperzy. "Wspólnie z zaprzyjaźnionymi chiropterologami (naukowcami zajmującymi się badaniem nietoperzy-PAP) , będziemy zaglądać do ziemianek i piwniczek znajdujących się na terenie parku" - napisał w mediach społecznościowych Łomżyński Park Krajobrazowy. Zaapelował też do właścicieli tych miejsc o przychylność i pomoc w ich udostępnieniu.

Park przypomniał też, że przydomowe piwnice to jedne z najpopularniejszych kryjówek nietoperzy. "Małe, przydomowe piwnice to jedne z najliczniejszych typów podziemnych, antropogenicznych kryjówek tych niezwykle pożytecznych ssaków" - podał park.

W ubiegłym roku pracownicy parku i chiropterolodzy, czyli naukowcy zajmujący się nietoperzami, zinwentaryzowali ponad 90 piwniczek. Zimowało w nich łącznie 414 nietoperzy.

Podobne liczenie nietoperzy odbywa się też co roku, gdy sprzyjają warunki pogodowe, także w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Na terenie parku znajdują się specjalnie przygotowane dla tych ssaków nieużywane piwnice ziemne, gdzie mogą zimować.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, wszystkie są objęte ochroną. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ kow/ ktl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024