Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Pniewo, 15.01.2022. Liczenie nietoperzy. Fot. PAP/Lech Muszyński
Pniewo, 15.01.2022. Liczenie nietoperzy. Fot. PAP/Lech Muszyński

W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie). Akcja potrwa do poniedziałku.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi ma powierzchnię ponad 7,3 tys. hektarów. Znajduje się na terenach gmin: Łomża, Piątnica i Wizna. Zadaniem parku jest zachowanie i ochrona w nienaruszonym stanie doliny rzeki Narew. Jednym z zadań jest monitoring zimujących na terenie parku nietoperzy.

W sobotę rozpoczęła się coroczna akcja liczenia hibernujących nietoperzy. "Wspólnie z zaprzyjaźnionymi chiropterologami (naukowcami zajmującymi się badaniem nietoperzy-PAP) , będziemy zaglądać do ziemianek i piwniczek znajdujących się na terenie parku" - napisał w mediach społecznościowych Łomżyński Park Krajobrazowy. Zaapelował też do właścicieli tych miejsc o przychylność i pomoc w ich udostępnieniu.

Park przypomniał też, że przydomowe piwnice to jedne z najpopularniejszych kryjówek nietoperzy. "Małe, przydomowe piwnice to jedne z najliczniejszych typów podziemnych, antropogenicznych kryjówek tych niezwykle pożytecznych ssaków" - podał park.

W ubiegłym roku pracownicy parku i chiropterolodzy, czyli naukowcy zajmujący się nietoperzami, zinwentaryzowali ponad 90 piwniczek. Zimowało w nich łącznie 414 nietoperzy.

Podobne liczenie nietoperzy odbywa się też co roku, gdy sprzyjają warunki pogodowe, także w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Na terenie parku znajdują się specjalnie przygotowane dla tych ssaków nieużywane piwnice ziemne, gdzie mogą zimować.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, wszystkie są objęte ochroną. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ kow/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: większość rysi ginie stosunkowo młodo, często z powodu aktywności człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocławska badaczka odkryła trzy nowe gatunki grzybów w Nowej Zelandii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera