Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Uniwersytet Przyrodniczy w globalnej kampanii zmierzającej do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystąpił do globalnej kampanii Race to Zero, zrzeszającej miasta, regiony, przedsiębiorstwa i instytucje, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Uniwersytet Wrocławski jest trzecią z polskich uczelni, obok Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Łódzkiej, która przystąpiła do globalnej kampanii Race to Zero – przekazała w środę PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska. Kampania wspierana przez ONZ zrzesza miasta, regiony, przedsiębiorstwa i instytucje, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Warunkiem uczestnictwa w Race to Zero jest zdiagnozowanie sytuacji oraz opracowanie planu podejmowanych działań. „Dlatego też na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu najpierw zostanie przeprowadzona identyfikacja i inwentaryzacja elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych, a więc dwutlenku węgla i metanu. To będzie podstawa do opracowania bilansu, na podstawie którego powstanie plan działań, mający doprowadzić do stopniowego ograniczania emisji tych gazów” – powiedział dr Paweł Szyszkowski z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr.

Dr Szyszkowski przypomniał, że na budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu konsekwentnie montowane są panele fotowoltaiczne. „Sztandarowym przykładem może być tu nasza pływalnia” – podkreślił dr Szyszkowski.

Rzeczniczka przypomniała też, że cała frontowa ściana budynku Uniwersytetu Przyrodniczego przy placu Grunwaldzkim została wypełniona modułami fotowoltaicznymi. „Dzięki temu zyskujemy ponad 80 kWp łącznej mocy” – podkreśliła Moczulska.

W planach jest także zamontowanie na terenie uczelni stacji ładowania pojazdów elektrycznych zasilanych energią odnawialną, czy ograniczanie wyjazdów służbowych na rzecz spotkań online. „To również modernizacja uczelnianej bazy transportowej na rzecz pojazdów przyjaznych środowisku, jak i upowszechnienie sposobów prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów, konferencji metodą online. Planujemy również przegląd wszystkich obiektów uczelnianych pod kątem poszanowania energii elektrycznej oraz zapobiegania stratom ciepła” – dodała rzeczniczka.

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera