Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
24.01.2023 aktualizacja 24.01.2023

Naukowcy zbadali muzykę do snu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Analiza ponad 200 tys. utworów pozwoliła potwierdzić, że muzyka słuchana przez ludzi przed zaśnięciem jest zwykle stosunkowo wolna, grana na akustycznych instrumentach i cicha. Jednak ludzie mają też osobiste preferencje.

Wiele osób słucha muzyki, aby pomóc sobie w zaśnięciu - przypominają eksperci z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus. Zastanawiali się oni, jakie rodzaje muzyki wykorzystuje się w tym celu. Aby to ustalić, zespół z Danii przeprowadził analizę ponad 225 tys. utworów pochodzących z prawie tysiąca dostępnych w serwisie Spotify playlist związanych z hasłem "sen". Cechy tych utworów naukowcy porównali z parametrami muzyki różnego rodzaju.

Analiza pokazała, że wiele utworów "do zasypiania" ma pewne cechy wspólne. Są one zwykle bardziej ciche i wolniejsze, niż inne gatunki. Często muzyka taka jest pozbawiona słów i grana jest na instrumentach akustycznych.

Pomimo tych ogólnych trendów badacze znaleźli wyraźne różnice w wyborach dokonywanych przez różne osoby.

Wyodrębnili przy tym sześć kategorii. Trzy z nich, w których znalazła się m.in. muzyka typu ambient, wpisywały się w typową charakterystykę muzyki do snu, jednak pozostałe trzy były głośniejsze i bardziej energiczne. Jako przykłady utworów z tej drugiej grupy badacze podają "Dynamite" grupy BTS czy "Lovely" Billy Eilis i Khalida.

Naukowcy spekulują, że pomimo relatywnie wysokiej dawki energii takie utwory mogą pomagać w zaśnięciu ze względu na ich dobrą znajomość i osobiste preferencje.

W podsumowaniu stwierdzają, że nie ma jednej muzyki, która byłaby odpowiednia dla każdego. "W badaniu tym sprawdziliśmy typowe cechy muzyki słuchanej przed snem i odkryliśmy, że, choć taka muzyka ogólnie jest łagodniejsza, wolniejsza, instrumentalna i częściej grana na instrumentach akustycznych - niż inne rodzaje muzyki, to poszczególne osoby mocno różnią się pod względem preferencji, dotyczących m.in. energii i tempa" - piszą badacze.

"Badanie może zarówno pomóc w klinicznym wykorzystaniu muzyki, jak i w zrozumieniu tego, jak można ją wykorzystywać do wpływania na zachowanie ludzi na co dzień" - dodają autorzy publikacji. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023