Z udziałem kandydata na astronautę Sławosza Poznańskiego otwarto w środę w gmachu Sejmu wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Bieżący rok jest poświęcony astronomowi w związku z 550 rocznicą jego urodzin.
Otwarta w głównym holu sejmu wystawa nosi tytuł "Mikołaj Kopernik 1473-1543", jej autorem jest Fundacja Nicolaus Copernicus i jej prezes Robert Szaj.
"To jedna z pierwszych wystaw w polskim parlamencie, która w sposób godny honoruje polskiego astronoma" - powiedział Szaj.
Wystawę otworzył wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki, który odczytał list od marszałek Elżbiety Witek. Kopernika określono w nim jako "najbardziej znanego Polaka na świecie". Nazwano go postacią, która "znalazła trwałe i zarazem doniosłe miejsce w historii nauki i zarazem weszła do masowej kultury".
"Jaką rolę pełni dzisiaj wielki uczony? Ufam, że podzielicie Państwo opinię, że dla młodych ludzi pozostaje niedościgłym wzorem i skłania do poszukiwań" - napisała w liście marszałek Elżbieta Witek. Przypomniała ona także, że Kopernik był nie tylko astronomem, ale też lekarzem, zajmował się ekonomią.
W otwarciu wystawy brał udział kandydat na astronautę Sławosz Poznański, który po ceremonii spotkał się z marszałek Witek.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas otwarcia wystawy powiedział, że to, co zrobił Kopernik można streścić w czterech słowach: "uporządkował kosmos, zainspirował pokolenia".
Otwarta w sejmie wystawa przypomina życiorys Kopernika; najwięcej miejsca poświęcono w niej badaniom astronomicznym renesansowego geniusza, ale także przypomniano, że opracował dla króla Zygmunta Starego reformę monetarną i opracował taksę chlebową. Przypomniano też historię poszukiwania grobu Kopernika i jego powtórny pochówek we fromborskiej katedrze w 2010 roku. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.