W Sejmie otwarto wystawę o Mikołaju Koperniku

11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański (C), wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P) i poseł Partii Republikańskiej Arkadiusz Czartoryski (L) na otwarciu wystawy "Mikołaj Kopernik: 1473-1543".  PAP/Radek Pietruszka
11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański (C), wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P) i poseł Partii Republikańskiej Arkadiusz Czartoryski (L) na otwarciu wystawy "Mikołaj Kopernik: 1473-1543". PAP/Radek Pietruszka

Z udziałem kandydata na astronautę Sławosza Poznańskiego otwarto w środę w gmachu Sejmu wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Bieżący rok jest poświęcony astronomowi w związku z 550 rocznicą jego urodzin.

Otwarta w głównym holu sejmu wystawa nosi tytuł "Mikołaj Kopernik 1473-1543", jej autorem jest Fundacja Nicolaus Copernicus i jej prezes Robert Szaj.

"To jedna z pierwszych wystaw w polskim parlamencie, która w sposób godny honoruje polskiego astronoma" - powiedział Szaj.

Wystawę otworzył wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki, który odczytał list od marszałek Elżbiety Witek. Kopernika określono w nim jako "najbardziej znanego Polaka na świecie". Nazwano go postacią, która "znalazła trwałe i zarazem doniosłe miejsce w historii nauki i zarazem weszła do masowej kultury".

"Jaką rolę pełni dzisiaj wielki uczony? Ufam, że podzielicie Państwo opinię, że dla młodych ludzi pozostaje niedościgłym wzorem i skłania do poszukiwań" - napisała w liście marszałek Elżbieta Witek. Przypomniała ona także, że Kopernik był nie tylko astronomem, ale też lekarzem, zajmował się ekonomią.

W otwarciu wystawy brał udział kandydat na astronautę Sławosz Poznański, który po ceremonii spotkał się z marszałek Witek.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas otwarcia wystawy powiedział, że to, co zrobił Kopernik można streścić w czterech słowach: "uporządkował kosmos, zainspirował pokolenia".

Otwarta w sejmie wystawa przypomina życiorys Kopernika; najwięcej miejsca poświęcono w niej badaniom astronomicznym renesansowego geniusza, ale także przypomniano, że opracował dla króla Zygmunta Starego reformę monetarną i opracował taksę chlebową. Przypomniano też historię poszukiwania grobu Kopernika i jego powtórny pochówek we fromborskiej katedrze w 2010 roku. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera