Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
02.01.2023 aktualizacja 02.01.2023

Portugalia/ Lizbońska Akademia Nauk to tysiące manuskryptów; jest też pierwsze wydanie dzieła Kopernika

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Księgozbiór zlokalizowanej na starym mieście portugalskiej stolicy Lizbońskiej Akademii Nauk może poszczycić się tysiącami dzieł wybitnych badaczy. Jednym z najważniejszych dzieł zgromadzonych w naszej bibliotece jest oryginał pierwszego wydania książki polskiego astronoma Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich” - powiedział PAP dyrektor Lizbońskiej Akademii Nauk Jose Luis Cardoso.

Akademia posiada jeden z najważniejszych zbiorów bibliotecznych na Półwyspie Iberyjskim - deklarują jej władze.

Placówka naukowa jest położona przy wąskich ulicach tętniącej kawiarnianym gwarem i muzyką nocnych lokali dzielnicy Bairro Alto. Sami mieszkańcy przyznają, że niewielu z milionów turystów odwiedzających tę słynącą z zabawy okolicę zdaje sobie sprawę z tego, że tuż obok znajduje się tak cenna instytucja.

W jej bibliotece zgromadzono dzieła naukowców i myślicieli, którzy zmienili bieg historii: Johannesa Keplera, Isaaka Newtona czy Karola Linneusza.

Dyrektor Cardoso zaznaczył, że oryginał pierwszego wydania "O obrotach sfer niebieskich" jest jedną z najcenniejszych pozycji zgromadzonych w lizbońskiej Akademii i przypomniał, że liczba zachowanych na świecie egzemplarzy tego XVI-wiecznego dzieła jest bardzo mała.

Jak wyjaśnił Cardoso, dzieło Kopernika jest dostępne dla wszystkich pasjonatów nauki i historii, ale najpierw trzeba zgłosić chęć jego obejrzenia. Dodał, że taka procedura jest możliwa do przeprowadzenia praktycznie "z dnia na dzień".

Z szacunków władz portugalskiej placówki wynika, że we wnętrzach biblioteki Lizbońskiej Akademii Nauk znajduje się około miliona książek, a także 3000 rękopisów.

"Znaczna liczba zdeponowanych tu ksiąg została sprowadzona lub napisana przez franciszkanów, których klasztor znajdował się tu jeszcze przed dwoma stuleciami" - dodał Cardoso.

Prowadzenie tak nietypowego miejsca, jakim jest stara biblioteka, wymaga dużych wydatków finansowych na konserwację licznych książek i manuskryptów - podkreśla kierownictwo instytucji.

"Tego rodzaju działania są niezbędne, aby utrzymać w dobrym stanie te wspaniałe zgromadzone w naszych wnętrzach dzieła" - powiedział PAP odpowiedzialny za bibliotekę Akademii Henrique Leitao.

Zaznaczył, że w placówce nie korzysta się z nietoperzy wyłapujących mole książkowe, co praktykowane jest np. w bibliotece w pałacu w Mafrze, miejscu powszechnie znanym docierającym do Portugalii urlopowiczom.

Dodał, że choć liczba naukowców korzystających z dzieł zdeponowanych w lizbońskiej bibliotece zmalała po pandemii do zaledwie "dwóch dziennie", to - jak podkreślił - wielu badaczy korzysta dziś ze zbiorów instytucji udostępnionych w internecie. To możliwe dzięki digitalizacji kolejnych książek i poszerzaniu katalogu zbiorów dostępnych online - doprecyzował Leitao.

Dyrektor biblioteki podkreśla, że dzięki regularnie odbywającym się wewnątrz Lizbońskiej Akademii Nauk koncertom, zazwyczaj muzyki klasycznej, miejsce to oferuje swoim gościom wszechstronne możliwości rozwoju, zarówno ducha, jak też intelektu.

"Zaletą naszej placówki jest doskonała akustyka tego miejsca, która sprawia, że cieszy się ono dużą popularnością zarówno wśród melomanów, jak i samych artystów" - ocenił szef stołecznej biblioteki.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ adj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023